Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriALKOL VE SOKAKLARIMIZ
loader

ALKOL VE SOKAKLARIMIZ


Yusuf TÜRK
Hayatta, ne kadar faydalı ve zararlı şeyler varsa doğrudan veya dolaylı olarak gezip dolaştığımız sokaklarımızı etkilemektedir. Dünya o kadar küçülmüş ki Asya kıtasında bulunan bir ülkede meydana gelen bir gelişme dakikalar içerisinde başka bir kıtada bulunan bir ülkedeki insanı etkisi altına alabilmektedir. Kıtalar arası böyle bir durum söz konusuyken bir şehrin çarşısında meydana gelen olumlu veya olumsuz bir gelişmenin o şehrin kenar mahallesine olan etkisini varın siz düşünün.

Evet, inandığımız din açısından, sağlık açısından ve toplumsal açıdan hiçbir faydası olmayan aksine birçok zararı bulunan alkol…

Bu kadar zararlı olan bir içeceğin her ne kadar Türkiye’de yasak olmasa da sınırlı bir satış ve tüketim alının olması şarttır. Dünyanın bir ucunda gerçekleşen bir olay diğer bir uçtaki insanı etkiliyorsa bir ülkenin, il’in veya ilçenin kendi sınırları içerisinde benzeri bir durumda daha çok etkileneceği açıktır.  Söz konusu ülkenin, il’in ve ilçelerin sokakları, ailelerin ve çocuklarının rahat bir şekilde gezebileceği, her hangi bir zararlı maddenin üretilmediği ve satılmadığı alanlar olmalıdır. Toplumun yaşadığı sokakların alkol ve benzeri zararlı maddelerden korunması gerekirken tekel bayilerin sokaklara kadar açıldığı görülmektedir. Van’ın sokakları buna layık görülmemeli…

Van sokaklarında alkolün satıldığı tekel bayilerinin bulunması Van halkı ve özelde de söz konusu sokakta bulunan mahalle sakinleri için manevi bir emniyetsizliktir. Eskiden bir anne-baba çocuğunu dışarı gönderirken endişe ettiği şeyler bir elin parmaklarını geçmezdi. Şimdi ise endişelerini hesaplaması için bir hesap makinesine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir anne-baba evlerinin hemen yanında bulunan okula dahi çocuğunu kendisi götürüyor ve kendisi getiriyor.

Peki,

Sokaklarda açılan tekel bayilerin denetimi yapılıyor mu? 

Sokaklarda açılan tekel bayilerin ruhsatları var mı? 

Veya sokaklarda tekel bayi açılabiliniyor mu?

Bu sorulara verilecek cevap, sokaklarda oynayan çocuklarımız ve aileleri için son derece önemlidir. Alkol kullananların düşünüldüğü kadar alkolü kabul etmeyen ve kullanmayan vatandaşların da tepkileri doğal karşılanmalı ve bu doğal tepkilerine de olumlu ve somut çözüm üretilmelidir.

Geleceğimiz, her türlü maddi ve manevi tehlikeye karşı emniyette olan çocuklarımızın eliyle inşa olacaktır…

foto
Yazar: Yusuf TÜRK
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam