Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriGUSÜL VE MAHİYETİ-2
loader

GUSÜL VE MAHİYETİ-2

Geçen haftaki yazımızda gusül abdestinin ayet ve hadislerle izahına ve gusül abdestini gerektiren hususlara değinmiştik. Bu hafta da gusül abdestinin farzlarına, sünnetlerine ve gusül abdestine dair fıkhi hükümlere değineceğiz inşaallah.
1-Guslün farzları; maide süresinin altıncı ayet-i kerimesinde değinildiği üzere gusül abdesti, vücudun kuru bir yer kalmayacak şekilde yıkanmasından ibarettir. Ancak, Hanefi ve Hanbelî mezhebinde ağız ve burnun içi bedenin dış kısmından sayılmıştır. Dolayısıyla Hanefi ve Hanbelî mezhebine göre guslün farzı; ağzın içini yıkamak, burnun içini yıkamak ve vücudu kuru bir yer kalmayacak şekilde yıkamak üzere üçtür. Maliki ve Şafiilere göre ağzın ve burnun içini yıkamak sünnettir. Gusül abdestinde niyet Hanefi mezhebine göre sünnet, diğer mezheplere göre farzdır. Maliki mezhebine göre gusül işlemlerini ara vermeden yapmak da guslün farzlarındandır.
2-Guslün sünnetleri;
a-Gusül abdestine besmele ile başlamak; Çünkü besmele her hayrın başı olup besmele ile başlanılmayan her iş bereketsizdir.
b-Öncelikle beden üzerindeki kir veya pislik varsa temizlemek.
c-Elleri ve avret mahallini temizce yıkamak.
d-Daha sonra namaz abdesti gibi abdest almak.
e-Abdestten sonsa önce başa sonra sağ daha sonra sol tarafımıza üçer defa su dökmek.
f-Her uzvu üçer defa yıkamak, uzuvları iyice ovmak, yıkanırken suyu gereksiz yere harcamamak, avret yerlerini örterek yıkanmak, yıkanırken konuşmamak, gusül abdesti aldıktan hemen sonra yıkanmak gusül abdestinin sünnetleri arasında sayılmaktadır.
3-Gusül abdestine dair fıkhi hükümler; Gusül abdesti mutlak su denilen nehir, pınar, kuyu, deniz, çeşme suyu ile yapılmalıdır. Saç, sakal, bıyık ve kaşların diplerine suyun yetişecek şekilde yıkanması gerekir. Bayanların örgülü olan saçlarının diplerine suyun yetişmesi gerekmektedir. Örgülü saçın çözülme şartı yoktur. Hanbelî mezhebi, hayız ve nifas sebebiyle yıkanan bayanın örgülü olan saçının çözülüp yıkanmasını şart koymuşlardır. Gusül abdesti alan kişinin bedeninde herhangi bir yara varsa, eğer yıkanması sıhhat açısından sakıncalı değilse yıkanır eğer yıkanması sakıncalı ise sargının üzerine mesh edilir. Diş dolgusu, kaplama ve deri üzerinde suyun deriye ulaşmasını engelleyen herhangi bir şey bulunup deri üzerinden çıkarılması zorluk teşkil ediyorsa bu durum gusle engel değildir.
Evet, Aziz okurlar;
İlim öğrenmek, kadın erkek her Müslüman’a farzdır(Hadis).Farz olan bu İslam ilmini belli düzeyde öğrenmek her Müslüman’ın bir sorumluluğudur. Müslüman toplumu içerisinde bu ilmi derinlemesine bilen İslam âlimlerine ve günümüz İslam davetçilerine ciddi manada sorumluluk düşmektedir. Çünkü ‘’emri bil maruf ve nehyi anil munker’’ (iyiliği emredip kötülükten sakındırmak) her Müslüman’a ilmi ve bilinci nispetince farzdır. İnsanlara İslam ilmihalini öğretmek de bu kapsama girmektedir. Söz konusu İslam ilmihalinin öğretilmesi ve öğrenilmesi konusunda yazın ciddi bir fırsat doğuyor o fırsat da kutsal mekânlarımız olan camilerde başlatılan yaz kur’an kurslarıdır ki bu kurslara sadece çocuklar gitmemelidir. Bu konuda eksikleri olan yetişkinler eksiklerini tamamlamak için gitmelidir.
İnsanların İslam dinini öğrenmeleri ve hayatlarına tatbik etmeleri için çalışan mü’minlere selam olsun.
Allah’a emanet olun…

 

  

foto
Yazar: Yusuf TÜRK
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam