Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriMÜ’MİNİN SİLAHI ABDEST-1
loader

MÜ’MİNİN SİLAHI ABDEST-1


Yusuf TÜRK
Geçen haftaki yazımızda temizlik aracı olan misvaktan ve onun kullanımından söz etmiştik. Bu hafta da Resulullahın müminin silahı olarak ifade ettiği abdestin önemi ve gerekliliğinden bahsedeceğiz.
Abdest kelimesi farsça bir kelimedir. Ab=su, Dest=el anlamına gelir. Dolayısıyla Abdest, el suyu anlamına gelmektedir.
Lügatte; Güzellik, temizlik ve paklık anlamına gelmektedir. Pratikte ise namaz kılmak için belirli uzuvları yıkamaya denir. Abdest kelimesi Arapçada ‘’vudu’’ kelimesi ile ifade edilmektedir.
Abdest hakkında Kur’an-ı kerimde,’’Ey iman edenler! Namaza kalktığınız vakit yüzlerinizi, dirseklerle beraber kollarınızı yıkayın, başınızı mesh edin ve topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer su bulamazsanız temiz toprakla teyemmüm edin.(maide-6)Bu ayet her ne kadar medinede nazil olmuşsa da Müslümanların Mekke döneminde miraç gecesinde namazın farz kılınmasından itibaren namaz öncesinde mendup bir davranış olarak abdest aldıkları bilinmektedir.
Ayet-i kerime dikkat ile incelendiği vakit. Abdestin sadece namaz için farz olduğu anlaşılmaktadır. Hemen ardından peygamber efendimiz Müslümanlara abdesti nasıl alacaklarını izah edip şu hadis-i şerifi ferman buyurmuşlardır;’’Bu benim abdest alış şeklimdir. Benden önceki peygamberlerin de abdest alış şekillerinin aynısıdır.’’ 
Abdest ile ağız, diş, burun, el, yüz ve ayaklar gibi kirlenmeye ve dışarıdan gelecek olan mikroplara en açık uzuvlar günde birkaç defa yıkanır ve mikroplardan korunur. Bu vesile ile vücudun sinir sistemi ve kan dolaşımı daha düzenli hale gelir. Vücudun kırmızı ve beyaz kan dolaşımı vardır. Abdest suyu beyaz kan dolaşımını düzenleyerek vücudun buruşup pörsümesini engeller. Beyin, el ve ayaklar vücuttaki damarların en ince borularına sahiptir. Bu buraların düzenli çalışmasını sağlayan muhakkak ki abdest suyudur. Abdest organları yıkanınca kan akımı hızlanır, bu da beyin için gerekli oksijeni sağlamış olur. Böylece vücut zinde kalır. Günde beş defa abdest alan bir Müslüman bir çeşit göz hastalığı olan trahoma yakalanmaz.
Devamlı abdest alan 300 ihtiyarın tansiyonları üzerinde yapılan bir araştırmada yaşları 65’ten yukarı olan bu ihtiyarların hiçbir rahatsızlığı bulunmayıp tansiyonlarının 12’nin üzerine çıkmadığı müşahede edilmiştir.Müminin silahı dedi peygamberimiz evet başka hangi  silah insanı bu denli muhafaza edebilir, huzurlu ve sağlıklı kılabilir.
-Abdest sinir sistemini düzenler ve stresi giderir.
-Yorgunluğu giderir ve insana zindelik verir.
-Kalbin dinlenmesini kolaylaştırır.
-Yüz etlerinin kuvvetli olmasını sağlar.
-Kan dolaşımını sağlayan damarların esnekliğini sağlar.
Allah Teâlâ insanoğlunu İslam fıtratına göre yaratmıştır. Abdest ibadeti de bu fıtrata uygun maddi ve manevi bir temizlik eylemidir. Huzur bulmaya çalışan ve tatmin olamaya çalışan gençlik kendisini maddi ve manevi burhana sürükleyen fıtrata aykırı davranışlarla ve ortamlarla iç içedir maalesef. Peygamber efendimiz;’’Sizden biri öfkelendiği zaman otursun, öfkesi dinmez ise abdest alsın.’’şeklinde buyurarak abdestin insanın sosyal hayatındaki etsini izah etmiştir. Ama bizim gençler bunun yerine yabancı maddeye, gayr-i ahlaki müziklere ve oyunlara başvuruyor. Ama huzur bulamıyor, böyle giderse hiçbir zaman bulamaz…
Hz. Muhammed’in (sav) sünnetini gereği gibi yaşayanlara selam olsun. Yazımıza devam edeceğiz…

 

 

foto
Yazar: Yusuf TÜRK
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam