Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriBİR KURTULUŞ PROJESİ: SİYER
loader

BİR KURTULUŞ PROJESİ: SİYER

Hamd alemlerin Rabbi, insanoğlunu kulluk etmesi üzerine yeryüzüne gönderen ve razı olduğu kulluk şeklinin gönderdiği resulleriyle kullarına öğreten ALLAH’u ZULCELAL’a olsun. Salat ve Selam resullerin en güzeli, en şereflisi ve ALLAH’ın Kur’an'da kendisini övdüğü, cennet yolunun öğretmeni Hz. Muhammed Mustafa’nın üzerine pak ehlinin üzerine, ashabının ve kıyamete kadar bu yolun takipçilerinin üzerine olsun.


Aziz okurlar, tarih süreci içerisinde hak olsun batıl olsun her düşünce tarzının kendine göre insanları idare etmeye yönelik bazı projeleri olmuştur. Ve buna da “Kurtuluş Projesi” demişlerdir. Bizler tarihin şuana kadar birikmiş sayfalarını çevirdiğimiz vakit, kendini hak olarak insanlara tanıtan batıl düşünce sahiplerinden hiçbirinin projesinin tuttuğunu göremeyiz. 

Dilerseniz bunu birkaç örnekle somutlaştıralım.

-Yeryüzünde ilk kanı akıtan nefsine ve şeytana yenik düşmüş katil Kabil. O kardeşi Habil’i ALLAH’ın kendisine verdiği bazı nimetlerden dolayı kıskanmıştır. İkisi de ALLAH’a kurban adamıştı. Ama ALLAH, niyet ve samimiyetine binaen Habil'in kestiği kurbanı kabul etmişti. Kabil bunu hazmedemedi ve proje üretmeye başladı. Projenin adı ise “Habil’e Ölüm”dü. Ve bu proje ile rahatlayacağını, babasının gözüne gireceğini düşünmüştü. Projeyi uyguladı ama sonuç pişmanlık, hüsran, vicdan azabı ve nihai sonuç cehennem oldu.

-İnsanlığın ikinci babası olarak bilinen Nuh as. azgın kavminin “Putlar İlahtır” projesi. Ne kendisine ne de çevresindeki canlı-cansız hiçbir şeye faydası veya zararı olmayan taştan, çamurdan, tahtadan ilahlar. Aman ALLAH’ım bu ne kadar asılsız akılsız faydasız ve her iki dünya için zararlı olan bir proje! Nuh as. Kavminin bilmediği bir şey vardı oda “İlah” kelimesinin ne manaya geldiğiydi. Hâlbuki “İlah” kelimesi "kendisine ibadet edilmeye layık varlık" anlamına geliyordu. Peki tahtadan, taştan, çamurdan ve helvadan yapılmış ve kendisine bile faydası olmayan bir nesne nasıl olur da ibadet edilmeye layık olur?

Evet, bu zavallılarında bu projesi tutmadı ve tufanda boğulup gittiler. Sizce nereye gittiler? Tabi ki hak ettikleri yere, yani cehenneme. Ama Nuh as. projesi tutmuştu. Çünkü onun projesinin ismi “La İlahe İllallah”tı. Gemisi bu projenin ve sonradan gelen hak dava projelerinin sembolü oldu, binen kurtuldu… 


Sizce projeleri olmayan, dayanakları olmayan, asılsız, basit dava sahiplerinden bahsetmeye devam edeli mi? Bence gerek yok. 

Çünkü teoride ALLAH’ın mesajı olan “Kitap"ları, pratikte ise ALLAH’ın insanlara doğru yolu göstermek üzere yeryüzüne gönderdiği “Elçi"leri takip etmeyen projelerin tamamı başarısızlıkla, hüsranla sonuçlanmaya mahkûmdur. 
Evet aziz okurlar, batılı hak diye halka yutturan projelerinin isminin "kurtuluş projesi" olmasıyla halkı kandırdılar. Ama projenin içi boş faydasız zararlı yöntem ve kaidelerle dolu. 

-Bir proje düşünün ki insanlar onun ile hayat buluyor huzur buluyor . Köleler esaretten kadınlar eşya olmaktan kız çocukları mezara gitmekten, taş, çamur, tahta, helva vb. cansız nesneler ilah olarak bilinmekten kurtuluyor. Dikkat edin aziz okurlar bu öyle kapsamlı ve sağlam bir proje ki cansız varlıklar dahi bu projeyle huzur ve sekinet buluyordu. Çünkü onlar halık değil mahluktur. Merak ediyorsunuz değil mi kimdir bu projenin yegane sahibi, yegane kaynağı ve yegane öğreticisi?  

Projenin yegane sahibi: ALLAH 
Projenin yegane kaynağı: Kur’an 
Projenin yegane öğreticisi: HZ. Muhammed  


ve bizler hakiki projelerin tamamında bu üçlüyü görüyoruz. Sadece projenin kaynağının ve öğreticisinin ismi farklı. Ama gaye bir, mantık ve yöntem bir. Dedik ki “Bir Kurtuluş Projesi:Siyer”

Elhamdülillah son zamanlarda siyeri hayata geçirme adına ciddi bir çalışma ve çaba görüyoruz ülkemizde. 
Kutlu doğumlar, siyer sınavları, umre ziyaretleri vb.. Bunun yanında Hz. Muhammed (s.a.v)in insanların kurtuluşu için Rabbinden alıp hayata uyguladığı Kur’an-ı Kerim ile ilgili meal sınavları da yapılmakta. Rabbimize iman etmişiz Elhamdülillah, Kur’an Meali sınavına da girdik. Sırada mutlak örnek, önder ve rehber  HZ. Muhammedin (s.a.v)'dir.

 

 

foto
Yazar: Yusuf TÜRK
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam