Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriEVLİLİK VE DÜĞÜN PROBLEMİMİZ
loader

EVLİLİK VE DÜĞÜN PROBLEMİMİZ

   Maalesef toplumumuzda evlilik ve düğünlerle ilgili çok ciddi problemlerimiz mevcuttur. Bu problemler evliiğin başlangıcından hemen sonra aile ve aileler arasında sorunlara sebebiyet vermekte olup boşanmalara kadar gidebilmektedir. Bu sorunların en önemli üç maddesine kısaca değinelim;
1-MALİ KÜLFET; Evlenecek olan gençlere özellikle erkek tarafına çok ciddi anlamda altın ve benzeri mali külfet yüklenmektedir. Çoğu zaman istenilen miktarı bulamayan gençler maalesef evliliğe daha başlamadan bu hayırlı teşebbüsleri aileleri tarafından sonlandırılmaktadır. Kaldı ki bunun yanısıra başlık parası, çok pahalı düğün salonları ve düğün masrafı, ayrı ev tutma isteği de mali külfeti ciddi manada artırmaktadır.
2-DÜĞÜN DAVETLİLERİNDEN İSTENİLEN PARA; Özellikle memleketimizin Serhat tarafında yaygın olan bu adet insanımızın adeta belini bükmektedir. Düğünlerin çoğunda kimin ne kadar verdiği yazılıp anons edilerek adeta insanlar reklam ve rencide edilmekte, zoraki bir para verme yarışına yönlendirilmektedirler. Mevsimin uygun olduğu bahar ve yaz aylarında her yıla beş düğün varsayarsak asgari ücretle çalışan bir işçi birkaç ayın tüm maaşını neredeyse düğünlere harcamakta ve toplum baskısından dolayı kendini bu duruma mecbur hissedip çoğu zaman borçlanmaktadır. İslami olmayan bu durum ve kötü gelenek insanımızı ciddi manada mağdur etmektedir.
3-DÜĞÜNLERİN GAYRİ İSLAMİ YAPILMASI; Toplumumuzda dini inançlarımıza, islami gelenek ve göreneklerimize uygun olan düğünler yerine maalesef sazlı cazlı, kızlı erkekli, inancımıza hiç uygun olmayan bir düğün modeli geliştirilmiştir. Oysa eskiden düğünler ekseriyetle mevlitli ve ilahili yapılır en azında erkek ve bayanlar ayrı olurdu. Son yıllarda artmaya başlayan ilahili düğünlere rağbet edilse hem helal bir ortamda düğün yapılır ve hem de evliliğin bereketi ve evliliğin devamlılığı sürdürülebilir. Çünkü islami kaide, kural ve adetlerde Allah’ın yardımı ve nusreti vardır. Evlilik işleri şaka değildir. Siz bir ailenin temelini atarken aslında bir toplumun temelini de atıyorsunuz demektir. Bu temel niye Allah’ın rızası ve peygamber efendimizin sünnetine göre olmasın ki?
 Aslında her birimiz etrafımıza bakarat bulunduğumuz çevreye göre bu maddeleri artırabiliriz. Toplum olarak islami bir yaşayışın azaldığı, gayri islami yaşam tarzının çoğaldığı, bize ait olmayan bir hayat felsefesinin içerisine sürüklendiğimizi herhalde bilmeyenimiz yoktur. Tüm anne ve babaların özellikle çocuklarına ve gençlerine sahip çıkıp onları başıboş bırakmamaları gerektiğini meydanlar, hapishaneler ve kabristanlar herhalde yeterince bize gösterebilmiştir. Tüm işlerimizde olduğu gibi evlilik konusunda da islami hassasiyeti gözardı etmeden lütfen ciddi mali külfete girmeden kolaylaştırıcı olalım. Bekâr olan gençlerimizin evlenmelerinde helal dairesinde dikkat ederek zorluk çıkarmayalım ki Rabimiz tertemiz bir nesil bizlere nasip eylesin. Siz evlilik ve düğünlerinizi ağır mali bir külfet altında yaparsanız, davetlilerinizden islami olmayan bir şekilde maddiyat bekleyip para alırsanız, düğünlerinizi cergebez, sazlı cazlı, kızlı erkekli karışık yaparsanız lütfen huzur diye bir şeyi hem kendinizden ve hem de çevrenizden beklemeyin.
Genç kardeşlerimizin evlilklerinin islami bir temel üzerine yapıldığı, düğünlerimizde aşırı masrafın ve mali külfetin olmadığı, düğünlerimizin mevlitli ve ilahili olduğu, huzur ve saadetin eksik olmadığı ailelere sahip olduğumuz yarınlar dileğiyle Allahâ emanet olalım.

 

 

 

foto
Yazar: Yusuf CAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam