loader

BÖYLE BİR ÇARŞI VAN’A DA LAZIM

2020’nin Aralık ayında Diyarbakır’da ’’ Hayır Çarşısı’’ adında, muhtaç vatandaşın faydalanacağı bir çarşı hizmete sunuldu. Bu hayır çarşılarının Diyarbakır’ın diğer ilçelerine de yapılacağı dile getirildi. Söz konusu çarşılar Belediye, Müftülük ve Diyanet Vakfı’nın ortaklaşa yaptıkları bir hizmet. Doğrusu böyle çalışmaların İldeki yetkili kurumlar tarafından yapılması oldukça sevindirici bir durumdur. Devamının gelmesi daha iyi olacaktır inşallah…
Yapılan çarşılar için fakir ve muhtaç vatandaşların resmi olarak başvurması gerekir ki sağlıklı bir hizmet olabilsin. Böyle bir hizmetin zamların oldukça arttığı bir dönemde yapılması isabetli bir çalışma olmasını sağlamıştır. Fakir ve muhtaç aileler için bir can simidi durumundadır kanaatimce.
Tabi bu çarşı, resmi bir başvuru durumunda ve başvuru yapan vatandaşın mağduriyetinin kesinleştirilmesi durumunda yapılabiliniyor. Fakat böyle bir çalışmanın sadece mağdurları kapsaması da yeterli değildir. Böyle çarşıların yanında, orta düzey geçinen veya asgari ücretle geçinen vatandaşın kendi bütçesine uygun bir çarşıda alışveriş yapması daha iyi olacak diye düşünüyorum. Yani söz konusu durumda olan vatandaşın ihtiyacı kadar ve bütçesine uygun alışveriş yapacağı küçük bir çarşı da faaliyete sokulabilir. Çünkü 2021’e zamlarla girdik ve zamlar, fakirleri ve asgari ücretle geçinen vatandaşın alışveriş yapmasını zor duruma düşürmüştür.
Böyle hayırlı hizmetlerin önünü açmak ve sürekliliğini sağlamak gerekir.  Türkiye’de bu noktada faaliyet yürüten hayır kurumlarının imkânlarını da yeteri düzeye taşımak gerekir. Çünkü bu hayır kurumaları muhtaç ve fakir vatandaş için oldukça önemli bir konuma sahiptir. Yani, bu hayır kurumları da aslında birer hayır çarşısı konumundadır.
Evet,  böyle bir çarşı Van’a da lazım dedik. Van’da yaşayan bir vatandaş olarak böyle bir hizmetin Van’da da hizmete açılmasını önemli buluyorum. Çünkü Van, mağdurların fazla olduğu bir ildir. Ve böylesi bir çalışmanın burada da başlaması vatandaş için faydalı bir kapı olacaktır.  Hatta Van’da fiyatların makul olduğu ve geliri düşük her vatandaşın gelip alışveriş yapacağı bir çarşı da tesis edilebilir ki böyle bir çalışma daha kapsamlı ve daha etkili olacaktır inşallah…
Ben Van dedim ama bu hayırlı çalışmaların Türkiye’nin her ilinde ve hatta her ilçesinde de başlatılması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü her ilde ve her ilçede mutlaka fakir ve muhtaç aileler bulunmaktadır. Bu hususta da Türkiye’deki bütün zengin insanların bu hayra katkıda bulunmaları için bir çağrıda bulunulması da iyi olur diye düşünüyorum.
Allah (cc) ’’ Hayırda yarışın’’ buyurarak kullarını hayra çağırmaktadır. Böylesi bir hayırda bütün resmi kurumlar ve maddi durumu iyi olan her vatandaş bulunmalıdır. Çünkü daveti yapan bilhassa Âlemlerin Rabbi olan Allah’tır.
Hayırlı çalışmaların devamlı olması temennisiyle…

 

 

 

 

 

 

 

foto
Yazar: Yusuf TÜRK
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal