Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriSOSYAL MEDYA BATAKLIĞI
loader

SOSYAL MEDYA BATAKLIĞI

Böyle bir başlık kullandığım için kimse kusura bakmasın. Ama vakıa bu. İster sosyal medya bataklığı deyin, ister sosyal medya harabeleri deyin ne derseniz deyin, durum kritik.

Elinizde bulunan çakmak ile yemek de pişirebilirsiniz, ev de yakabilirsiniz. Yine  elinizdeki bıçak ile sebze de doğrayabilirsiniz, insan da kesebilirsiniz. Önemli olan elinizdeki materyalleri doğru ve faydalı yönde kullanabilmek. İşte sosyal medya da bunun içindir. En çok ta bana dokunan, islami hassasiyete sahip kardeş ve bacıların bu konuda hassasiyet gösterememeleridir.

Takma isimler ve süslü püslü fotolar arkasına gizlenip tamamen arındırmadığı nefsani istekleri yönünde sosyal medyayı kullanan insanlar birçok ailenin yıkılmasına, nice insanın belki de ölümüne hasılı felaketlere sebep olmuşlardır.

Kadın fotoğrafını kullanan erkekler, erkek fotoğraflarını kullanan bayanlar... Bundan daha büyük bir rezalet olabilir mi? Sosyal medya mücahidliğine veya mücahideliğine müptela nice hastalarımız vardır. Şeytanın bacağını kırayım derken maalesef şeytan sizi tam da alnınızın ortasından vuruyor. Takva mı, o bahsettiğiniz şey maalesef evdeki sararmış kitap sahifelerinin arasında kaldı. Sabahlara dek sosyal medya çöllerinde avare avare dolaşırken, sabah namazı sizlere ömür.

Kusura kalmayın biraz ağır konuşacağım. Meryemî teslimiyet ve Musabi hayâ sahibi bacı ve ağabeyler, büründüğünüz o çarşaf, süslendiğiniz o sarık ve sakal yevmi mahşerde sizlere şahitlik etmeyeceğini mi sanıyorsunuz? Sizin sosyal medyada direkt duvarlarının arkasındaki fısıldaşmalarınız duyulmuyor mu sanıyorsunuz? Pusudaki çakallar tüm bunları aleyhinizde kullanıp sizi rezil ederler  maazallah!

Her şeyden önce Allah korkusu olmalı. Kameranın bulunduğu alanlarda hırsızlıktan imtina eden insan ne büyük gaflettedir ki Allah'ın kamerasının her yeri gözetleyip kaydettiği nefis alanında nefsi hırsızlıklardan kendini koruyamıyor. Felaketin boyutları çok büyük. Gecelerin zifiri karanlığında Rabbi ile başbaşa olması gereken kardeşimin, meleklerin kayıt tuşlarından bi-haber, telefonunun veya bilgisayarının tuşlarını nefsi hesabına kullanmasından ailenin de büyük oranda suçu vardır.

Aile çocuğu üzerinde gözetleyici, koruyucu ve kollayıcı olmalı, sosyal medyanın doğru kullanımı konusunda çocuğuna iyi bir rehberlik yapmalıdır. Çocuğuna namazı vesair ibadetleri öğreten ebeveyn, çocuğunu haramlardan koruyamıyorsa kâr ve zararı birbirini karşılamıyor demektir.

Sosyal medya elbette ki faydalıdır, kullanmasını bilene. Bir paylaşımdan, bir mesajdan veya direkt bir mesajdan nefsi emmareniz hoşlanıyorsa lütfen karşılık vermeyin. Eğer sosyal medya bağımlılık yapmışsa terk edin. Unutmayın ki yaptığınız bir paylaşım, bir beğeni veya yazdığınız bir mesajı silmiş olsanız dahi bu faaliyetleriniz biryerlerde hala durmaktadır. Bu sosyal medya faaliyetiniz bir gün ayağınıza dolanabilir. Hatta yuvanızı yıkabilir.

Sosyal medyayı yerinde kullanan kardeşler elbette ki vardır. Hatta bu yüzden hidayete erişen insanlar da az değildir. Bu kesimdeki kullanıcılar da çok dikkatli olmalı, mümkün mertebe fotoğraflarını kullanmamalıdırlar. Hele bayanlar kusura kalmasınlar çarşaf ile de olsa fotolarını kullanmamaları en selametlisi.
Sahi sahabeleri tahayyül edin. Onlar şimdi gelseler, sosyal medyayı nasıl kullanacaklar? Bir düşünün...

foto
Yazar: Yusuf CAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam