Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriÜÇTE BİR GİTTİ
loader

ÜÇTE BİR GİTTİ

Orucun bizleri kuşatan rahmet ikliminin üçte biri geride kaldı. Yani rahmet kısmını eda ettik. Geriye mağfiret ve cehennemden kurtuluş kısmı kaldı. İnşallah geri kalan günlerin de hakkını vererek görevimizi ifa edeceğiz. Allah’ın bizlere bahşettiği bu güzel aydan hakkıyla istifade etmek için plan yapmak gerekir. İbadet etmek, okumak, istiğfar etmek, salat-selam getirmek programa dâhilinde yapılırsa daha verimli olur. 

RAMAZAN ETKİNLİKLERİ

Ramazan ayı ibadet ve okuma ayı olmasına rağmen, oruçla alakası olmayan organizatörlerin eliyle şölenlerin, şenliklerin, şov ve eğlencelerin art niyetine maruz kalıyor. Mesela namaz vaktine program koymak, türlü çalgıların sesini ezanın sesini bastıracak şekilde yükseltmek ve kadınlı-erkekli karma etkinlikler düzenlemek bariz örneklerdendir. Aşırı tüketimi çağrıştıran reklamları, orucu sadece iftar sofralarına endeksleyen medyayı, tipiyle Müslümanları pek de temsil etmeyen paralı konuşmacıları ve bol ödenekli aktiviteleri de siz ekleyin!
Ramazanı kapitalizme kurban etmemek için uyanık olmamız gerekir. Oruç ile nefsi terbiye etmeli, ibadet ile ruhu diriltmeli ve bir bütün olarak benliğimizi tamir etmeliyiz.  

TRT’NİN GÜZEL KONUKLARI

TRT ekranında işin ehli olan âlimleri görmek çok ama çok güzel bir gelişme. İhsan Şenocak ve Muhammed Emin Yıldırım gibi hocaları ekrana çıkarmak, son derece isabetli olmuştur. Ki biri İFAM’ın diğeri de Siyer Vakfı’nın temsilcisi olur. 

Yaklaşık on-on beş sene önce ne olduğu bilinmeyen safsataların çıkarıldığı ekranlar, nihayet ilmiyle amil olan kişileri görmeye başladı. Derdi para olmayan, hedefi ve çabası ümmetin uyanışı olan mezkûr kişileri görmek eminim ki seyircileri de oldukça memnun etmiştir. Çünkü neyi nasıl söyleyeceğini bildikleri için, istifade ettik. TRT’nin bundan sonra da aynı kalitedeki âlimleri konuk etmesini temenni ediyor ve destekliyoruz. 

HUKUK NEREDE?

Vekillerden tutun da akademisyenine kadar, CHP’ye mensup pek çok kişi; örf-adet, saygı, değer, edep bilmeden kimi zaman alenen kimi zaman da hükümet üzerinden halka tehditler savuruyor, aşağılıyor ve milleti küçümsüyorlar. Maksadı aşan onca demeçlere rağmen hiçbirinin kılına dokunulmuyor. Aynı tonda konuşan bazı HDP’li vekiller şuan hapiste!
Yanlış anlamayın, HDP vekillerini savunmuyorum, sadece adaletin-hukukun kişilere göre nasıl farklı uygulandığına dikkat çekmek istiyorum.

Böyle olmamalı…
Mecliste halka vekâlet eden beyefendiler, yine vergisiyle maaş aldıkları halkı tehditle tahkir edecek, ona bir şey yok; geçmiş yıllarda halkın çocuklarına dinlerini öğreten, Kur-an okutan dindar gençlere müebbet var. Sonra da hak-hukuktan bahsedeceksin öyle mi? Geçin bunları artık, size kim inanır? Adalet Kürde ve müspet kesime farklı işliyor. Hele ki hem Kürt hem de müspetse, o zaman potansiyel suçlu olur!.. 

Değinecek birkaç konu daha var ama siz oruçlu kardeşlerimi daha fazla yormamak için bugünlük bu kadarıyla iktifa edelim. Dua, hayır ve hasenatla bereketlensin gününüz…

foto
Yazar: Halit ŞAVLI
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam