Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriSTRES ÇARKI VE ZİKİRMATİK
loader

STRES ÇARKI VE ZİKİRMATİK

 Son zamanlarda stres çarkı diye ne menem bir materyal çıktı piyasaya. Bu aralar birçok kişinin elinde görebilirsiniz bu stres yapan pardon stres gideren çarkı(!) Neymiş, stresimizi gideriyormuş bu sihirli alet. Bırakın çocukları, yetişkinler bile müptelası oldu bu harika icadın. Zikirmatiği, tesbihi atın, alın elinize bir stres çarkı, tüm streslerinizden kurtulun(!) Mateessüf hali pür mealimiz bu. İnternet cafeler, cep telefonları, tabletler ve şair şeyler yetmezmiş gibi şimdi de stres çarkı...

Materyalizmin divane rüzgarına kapılmış bir haldeyiz ne yazık ki. Emekçinin helal kazancını bu şekilde elinden alıyor sömürü düzenleri. Bir israf hastalığına yakalanmışız mazallah. İsraf, dünyevileşme, tüketim... Adına ne derseniz deyin, gerçekten çok ciddi manevi hastalıklar ile karşı karşıyayız. Elimize geçse bile, boş zamanlarımızı camilerde, sohbet halkalarında, dost meclislerinde veya hizmet alanlarında geçirmemiz gerekirken, maalesef zamanımızı israf edeceğimiz yerlerde geçiriyoruz. Bir de bakmışız ki koca bir ömrü heder etmişiz. Demem o ki ey kardeşler, atın elinizdeki stres çarklarını, alın elinize bir zikirmatik.

Böylelikle Rabbimize yaklaşacak vesilelerden birini yakalamış oluruz, bu bir. İkincisi hem paramızı ve hem de değerli zamanımızı israftan kurtarmış oluruz. Üçüncüsü de Efendimiz aleyhisselatu vesselamın güzel sünnetlerinden zikir sünnetini ihya etmiş oluruz. Alın size bire bin kâr... Stres çarkının tam da Kutlu Doğum programlarının memleketimizin her tarafında kutlandığı bir dönemde piyasaya sunulması bence çok manidardır.

Siz öyle düşünmeyebilirsiniz ama zamanlama bende şüpheler uyandırdı. Geçen senelerde genç, yaşlı, çocuk, kadın hemen herkesin elinde zikirmatik veya tespih varken maalesef bu sene herkesin elinde stres çarkı var. Yazık halimize. Oysa bize yakışan boş ve faydasız şeyler ile zamanımızı geçirmemek ve değerli zamanımızı heder etmemektir. Rabbülalemin bizi, boş geçireceğimiz zamanımızdan da hesaba çekecektir. İnanın materyalist dünya, dinimizin bize sunduğu güzellikleri hiç bir zaman bize sunamamıştır ve sunamaz. Bizi Rabbimizin rızasına kavuşturacak ve cennete götürecek Kur-an'ımız, salavat ve zikirlerimiz varken, zamanımızı boş ve faydasız şeyler ile geçirmeye değer mi?

Değerli anne ve babalar, lütfen geleceğiniz olan çocuklarınızı böyle stres çarkı, tablet ve bilgisayar oyunları, cep telefonu hastalığı, internet kanseri ve benzere boş ve faydasız meşgalelerden azade kılın. çocuklarınızı teknolojinin esaretinden kurtarın ki çocuklarınızın istikbalinden emin olasınız. Onları yaz tatilinin az kaldığı bu günlerde camiye ve cemaate alıştırın. Ki yaz ayında camiye gidip Ku-ran derslerine katılsınlar. Böylelikle hem dünyalarını ve hem de ahiretlerini kurtarın...

foto
Yazar: Yusuf CAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam