Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriKUTLU DOĞUM PROGRAMLARIYLA İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME
loader

KUTLU DOĞUM PROGRAMLARIYLA İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME

Bilindiği üzere yıllardır memleketimizde Efendimiz aleyhisselatu vesselamın mübarek veladetleri ile alakalı olarak programlar düzenlenmektedir. Elhamdulillah, söz konusu programlar yıllar geçtikçe artarak devam etmektedir. Daha önceleri sadece kapalı alanlarda bu programlar düzenlenirken, Peygamber Sevdalıları Platformunun da kutlu kervana katılmasıyla adı geçen etkinlikler artık açık meydanlarda yüz binlerin katılımıyla organize edilip düzenlenmektedir. Mevlit etkinliklerini hiç de küçümsememek gerekir ve mümkün olduğunca herkesin ve her kesimin destek olması gerekmektedir. Neden mi?

1-Mevlit etkinlikleri, hem katı laikçi sistem ve hem de PKK gibi aracı taşeron örgütler tarafından asli özünden koparılmaya çalışılan Müslüman halkımızı tekrar özüne döndürme adına yapılan ve faydası açıkça müşahede edilen etkinliklerdir.

2-Mevlit etkinlikleri boyunca kutlu doğum siyer sınavları yapılır, salavat kampanyaları düzenlenir, efendimizi anlatan kitap ve CD’ler dağıtılır, ev ev dolaşılarak programlara davetler yapılır. Bu güzel faaliyetler aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş "iyiliğe çağırmak ve kötülükten men etmek" olan İslami bir davet faaliyetidir. Düşünün, yüzbinlerce kapıya gidip milyonlara ulaşıyorsunuz. Onlara efendimizi anlatmaya vesile oluyorsunuz. Müslüman halka güven aşılıyorsunuz. Onlara bir nevi cenneti sunuyorsunuz. Onları asrın fitnelerinden muhafaza etmek adına mesainizi harcıyorsunuz.

3-Mevlit etkinliklerine gelen insanlara manevi bir atmosfer içerisinde Allah’ın Resulünü anlattığınızda hayranlıkla sizi dinliyor kitleler. Hiçbir nefsi istek olmadan sadece Allah rızası için yaptığınız programın semerelerine şahit oluyorsunuz. Dillerde salavat ve tekbirler, pür dikkat sizi dinliyor Müslüman halk. Medine’de efendimizi karşılamaya çıkan saadet asrı gibidir atmosfer. Sanki efendimiz şimdi çıkıp gelecek de heyecan içerisindedirler her yaştan insanlar. Güven, huzur ve manevi duygular içerisinde size çokça dua ederler.

4-Etkinlik zamanları boyunca binlerce insan sadece Allah rızası için seferber olur. Tüm dünyevi işlerini bırakıp kutlu sevdaya ram olur çocuk, yaşlı ve gençler. Çaba Allah rızası olunca, bereket kat kat olur. Emaneti yüklenmeye hazır, emin dostlar edinirsiniz. Artık çabalar sadece dünya için değil, Allah’ın rızasını elde etme yönünde olur.

5-Bir değişim ve dönüşüme şahit oluyorsunuz neticede. Müslüman bir halk, on yıllar boyunca iç ve dış derin güçler tarafından dininden uzaklaştırılması sonucu kaybettiği onca manevi değerlerini fark eder. Kaybettiklerine tekrar kavuşmanın saadetini yaşar mazlum halkımız. Kurtuluşun kimi tağutlar ile değil sadece Hz. Muhammed aleyhisselatu vesselam ile olabileceğini anlar halkımız. Ve böylelikle onları kandırmaya çalışan zalimlerden yüz çevirerek özlerine dönerler.

 

Bir saadet asrına daha kavuşmak dileğiyle, selam ve dua ile…

foto
Yazar: Yusuf CAN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam