loader

ELVEDA RAMAZAN

Bismillah

Yine merhabayla başladığımız bir Ramazanı, elveda ile bitiriyoruz. Elhamdülillah bu yıl da mübarek Ramazana kavuştuk ve veda ediyoruz. Her veda bir hüzün içermekte, bir burukluk yaşatmaktadır.

Ramazanın burukluğu bir başka oluyor. Evet, başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden azatlık olan bu mübarek aya veda ediyoruz.Elveda ey rahmet ayı Ramazan! Seni rahmet ile karşıladık. Sende rahmet bulduk ve depoladık. Rahmetinle merhametlilerin en merhametlisine sığındık.

Aç insanları unutmayacağımızı, paylaşmayı, yoksullara yıl boyu yardım elimizi uzatacağımızı hatırladık. Mümin kardeşlerimize karşı şefkatli olacağımızı, akrabalarımızı gözeteceğimizi, sürekli onların yanında olacağımızı, dertleriyle dertleneceğimizi bize hatırlattın.Elveda, mazlum İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşlarını görmemezlikten gelmeyeceğimizi onların başına gelen her musibete ortak olacağımızı bize hatırlattın.

Elveda, zalimlere karşı dik durmayı, daima mazlumların yanında olmayı bize öğrettin. Sömürülen, açlıktan ölen Afrikalı çocukları, başlarına bombalar yağdırılarak yurtlarından zorla göç ettirilen muhacir Suriyeli kadın ve çocukları, sefil bırakılan Yemenli mustazafları, Siyonistler tarafından çepeçevre kuşatılan Filistinli/Gazzeli kardeşlerimizi ve tüm mazlum İslam coğrafyasında yaşayan mazlum halkların mazlumiyetlerini ve kardeş olduğumuzu bize tekrar hatırlattın.

Elveda, kaç Ramazan ve kaç bayramdır çocuklarından koparılan ve sadece suçları Kur’an dersi vermek olan Yusufi kardeşlerimize ve ailelerine, bir an önce yuvalarına kavuşmaları için dua etmeyi bize hatırlattın.Elveda ey mağfiret ayı Ramazan! Evet, sende nefislerimizi tekrar muhasebeye çektik ve işlediğimiz tüm günah ve hatalardan pişmanlık duyduk. Tazarru ile ellerimizi açıp af diledik. Gözyaşlarıyla tövbe ettik. Bir daha dönmemek, şeytan ve nefsin oyuncağı olmamak için söz verdik Rabbimize.

Günahın çirkin ve çirkefliğini bize hatırlatın. Elveda, bir daha Rabbimize isyan etmeyeceğimize, gözümüzde büyüttüğümüz nefsin ne kadar aciz ve göçsüz olduğunu, onu nasıl tımar edeceğimizi ve Emri İlahiye ram edebileceğimizi bize gösterdin.Elveda, namazın huşusunu, teravihin cûşu huruşunu, her gece bir araya gelip topluca namaz kılıp orucumuzu Rabimize sunduk. Birlik ve beraberliğimizi hatırladık.

 

 

Elveda, bin aydan daha hayırlı kadir gecesinin gizemini sende aradık. Her geceyi kadir bilip istiğfara durduk. Aciziyetimizi ve isteklerimizi bu gecede aradık. Elveda, orucun sade bir aç kalma olmadığını, benlik, kibir ve nefsin acizliğini seninle hatırladık. Orucun bir diriliş ve direniş olduğunu belledik.

Oruç bize kıyam ruhunu kazandırıp hatırlatın.Elveda, zekât ve fitre vermenin zevkini, ikram etmeyi ve davete icabet etmenin hazını bize tattırdın.Elveda, itikafa girip dünya ile bağımızı koparmayı, Kur’an tilavetiyle ilahi kelamı kalbimize nakşetmeyi ve topluca bir araya gelip kardeş olduğumuzu bir kere daha hatırlatıp yaşattın.Elveda, ey cehennem ateşinden kurtuluş ayı Ramazan! Sende cennettin kokusunu aldık ve cennete yol bulduk.

Cehenneme giden yolların köprülerini yıktık/imha ettik. Elveda, sen ne güzel bir aysın, seni yaşamak nardan kurtulmaktır. Seni bize bahşeden Allah’a şükürler olsun. Elveda ey cennetin anahtarı ve cehennem azatlığı Mübarek Ramazan! Elveda, ey şehr-i irfan, şehr-i ğufran ve şehri Rahman; Ramazan. Bir dahaki gelişine kavuşmak dileğiyle elveda, elveda, elveda…Vesselam

foto
Yazar: ZeyneL Abidin GÜLSEVER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal