loader
Ürdün'den siyonist işgal rejimine 'Mescid-i Aksa’daki provokasyonları durdurma' çağrısı Ürdün'den siyonist işgal rejimine 'Mescid-i Aksa’daki provokasyonları durdurma' çağrısı

Ürdün, işgal rejiminden, Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik hak ihlalleri ve provokasyonlarını durdurmasını, bölgenin tarihi ve hukuki statüsüne ve Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin egemenlik ve yetkilerine saygı duymasını talep etti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dayf el-Fayiz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'ya yönelik hukuksuz girişimlere ve ihlallerine karşı işgal rejimine diplomatik nota verdiklerini duyurdu.

Açıklamasında el-Fayiz, işgal rejiminin, İslam alemi için ayrı bir öneme haiz olan Ramazan aynının son on gününün başlamasıyla birlikte işgal polisinin koruması altındaki siyonist yerleşimcilerin, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemesine ve kutsiyetine saygısızlık etmesine göz yummasını kınadıklarını belirtti.

Siyonist rejimin, işgal altındaki Kudüs'te işgalci güç olarak yükümlülüklerini uluslararası hukuka uygun olarak yerine getirmesi, tarihi ve hukuki statükoya tam olarak saygı göstermesi gerektiğini vurgulayan el-Fayiz, siyonistlerin Aksa’ya yönelik gayrimeşru eylemlerini şiddetle kınadığını bildirdi.

İşgalcilerin keyfi eylemlerini ve siyonist yerleşimcilerin yasa dışı baskınlarını reddettiklerini aktaran el-Fayiz, işgal polisinin ve güvenlik güçlerinin attığı adımların, Müslümanların duygularına yönelik bir provokasyon olmasının yanı sıra Mescid-i Aksa’nın kutsallığının ve statükonun açıkça ihlalini temsil etmesi dolayısıyla derhal durdurulması gerektiğini vurguladı.

Ürdünlü yetkili el-Fayiz, Mescid-i Aksa'nın 144 dönümlük tüm sahasının sadece Müslümanlara ait ibadet yeri olduğunu vurguladı.

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte işgal polisi, işgal altındaki Kudüs’te Eski Şehir’in Şam Kapısı önünde yer alan oturma alanlarına kurduğu barikatlarla burayı Filistinlilere kapatarak gerilimi tırmandırmıştı.

Ancak Kudüslü gençler, işgalcilerin yerleştirdiği ve son günlerde çatışmaların patlak vermesine neden olan tüm barikatları kaldırmayı başardı.

Son günlerde sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanan bildirilerde siyonist yerleşimciler, 28 Ramazan’da Mescid-i Aksa’ya kalabalık bir şekilde baskın düzenlemeye davet edildi.

 

Heykel örgütleri internet siteleri ve sosyal medya aracılığıyla üyelerini baskına katılmaya teşvik ederken, HAMAS lideri İsmail Heniyye, işgalcilerin ve siyonist yerleşimcilerin Ramazan’ın 28’ine yönelik planları konusunda uyarıda bulundu.

Heniyye, işgalcilerin Kudüs’le ilgili planlarının ateşle oynamak olduğunu belirterek, söz konusu planların hayata geçirilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-