loader
TSE'den okul alışverişi uyarısı TSE'den okul alışverişi uyarısı

​TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, yeni eğitim-öğretim yılı başlarken öğrenci ve velilere, okul alışverişlerinde dikkat etmeleri gereken konularla ilgili hatırlatma ve uyarılarda bulundu.

TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle çok sayıda marka ve çeşitte kırtasiye malzemeleri satışa sunulduğunu hatırlattı.

Reyonlarda genellikle çizgi film kahramanlarıyla süslenmiş, albenisi yüksek, renkli kırtasiye ürünlerinin satıldığını belirten Şahin, "Bu ürünlerden bir kısmı markasız ya da üretim yeri belirsiz ürünler olmaları nedeniyle çok ucuz fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Çocuklar için albenisi, veliler için fiyatları nedeniyle cazip görünen bu ürünler sağlık açısından ciddi riskleri beraberinde getirmektedir." dedi.

Şahin, "Güvenlik standartlarına uygun üretilmeyen ürünler kullanıcılar için; başta hijyen kaynaklı olmak üzere, sağlığın bozulmasına neden olabilecek riskler taşımaktadır. Velilerimizin bu risklere karşı çocuklarımızı korumak için okul alışverişi yaparken dikkat etmeleri gereken basit ancak etkili yöntemler vardır. Bir ürünün ilgili standarda uygun üretilip üretilmediği, dolayısıyla sağlığa zararlı maddeler içerip içermediği, ancak laboratuvar ortamında yapılan testlerle tespit edilebilir. Bu testlerin sonucunda ürünün standarda uygun olduğu, üzerinde taşıdığı işaret ve markalarla tescillenir." ifadelerini kullandı.

Okul alışverişlerinde velilerin özellikle dikkat etmesi gereken markanın TSE Markası olduğunu vurgulayan Şahin, bir başka markanın ise CE İşareti olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu iki temel işaretin dışında velilerin aldıkları ürünlerin üzerinde, ürünün mekanik ve fiziksel özelliklerinin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-1, yanmazlık özelliğine ilişkin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-2, ağır metallerin belirlenen sınırlar dâhilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işaretlerini, fitalat ve BPA analizlerini ve diğer oyuncak güvenliği standartlarını da aramaları gerekmektedir."

Dikkat edilmesi gerekenler

Şahin, velilerin özellikle şu konularda dikkatli olmaları gerektiğini aktardı:

"Üreticisi bilinmeyen hiçbir ürün satın alınmamalıdır. Ürünlerin üzerinde ya da ambalajlarında mutlaka üretici ya da ithalatçıya ait ulaşılabilir adres ve telefonların bulunması gerekmektedir. Üründe herhangi bir sorun olduğunda firmanın ulaşılabilir olması gerekmektedir.

Yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmelidir.

Bir ürünün sağlığa zararlı maddeler içerip içermediği ancak yetkin laboratuvar ortamlarında yapılan testlerle anlaşılabilir. TSE belgesi, o ürünün standarda uygun olduğunun ve istenilen şartlarda üretildiğinin göstergesidir.

Kokulu ürünler tercih edilmemelidir.

Oyuncaklarda, ağır metallerin belirlenen sınırlar dâhilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işareti aranmalıdır.

Yumuşatılmış oyuncaklarda fitalat gibi sağlığa zararlı maddeler limitlerin üzerinde olmamalıdır.

Yüz boyası, dövme kalemi gibi deri üzerine uygulanan kozmetik ürünlerde dermatolojik testlerden de geçmiş, güvenilir markalar tercih edilmelidir. Parmak boyası ve oyun hamuru gibi daha küçük yaş gruplarının kullandığı, ağıza götürülme olasılığı yüksek ürünlerde de güvenilir markalardan şaşılmamalıdır.

Markasız boyalı ve plastik baskılı okul ve beslenme çantaları, mataralar tercih edilmemelidir. Özellikle yoğun boya kokusu içeren, plastik baskılı beslenme çantası ve matara alınmamalıdır.

Ürünlerin üzerinde sağlığa zararlı olmadığını belirten ibareler aranmalıdır.

Solvent içermeyen yapıştırıcılar tercih edilmelidir." (İLKHA)

Kategori: Eğitim
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-