loader
Haziran ayı cari açığı belli oldu Haziran ayı cari açığı belli oldu

Cari işlemler hesabı haziranda 548 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari fazla 538 milyon dolar oldu.

Cari işlemler açığı, bir önceki yılın haziran ayına göre 2 bin 471 milyon ABD doları azalarak 548 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler hesabı 538 milyon ABD doları fazla verdi.

Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre bin 823 milyon ABD doları azalarak 2 bin 601 milyon ABD dolarına gerilemesi ve hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 754 milyon ABD doları artarak 3 bin 166 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili oldu.

Altın ve enerji hariç cari işlemler fazlası ise, bir önceki yılın haziran ayına göre bin 693 milyon ABD doları artarak 2 bin 284 milyon ABD doları olarak gerçekleşmişti.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 646 milyon ABD doları tutarında artarak 2 bin 527 milyon ABD dolarına yükseldi.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 102 milyon ABD doları artarak bin 64 milyon ABD doları oldu.

İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 33 milyon ABD doları artarak 78 milyon ABD dolarına yükseldi.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 471 milyon ABD doları azalarak 581 milyon ABD doları olarak gerçekleşti.

Portföy yatırımları 2 bin 98 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında sırasıyla 192 milyon ABD doları ve 130 milyon ABD doları net alım yaptığı görüldü.

Yurtiçi yerleşiklerin yurtdışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar ve diğer sektörler sırasıyla bin 322 milyon ABD doları ve bin 249 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleşti.

Diğer yatırımlarda 2 bin 368 milyon ABD doları tutarında net giriş gerçekleşmişti. Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları bin 564 milyon ABD doları net azalış, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 270 milyon ABD doları net artış kaydetti.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla bin 43 milyon ABD doları, 173 milyon ABD doları ve bin 188 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleşti.

Resmi rezervlerde bu ayda 2 bin 476 milyon ABD doları rezerv azalışı gözlemlendi. (İLKHA) 

Kategori: Ekonomi
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
-