VAN’DA ULAŞIM ZAMMINI KİM YAPTI?

Article

Van ilimiz de şehir içi toplu taşıma belediyeye ait otobüsler, özel şahısların halk otobüsleri ve minibüsleri ile yapılmaktadır. Geçenlerde, Van şoförler odası başkanı Emin Tuğrul, Türkiye’de en ucuz toplu taşıma Van’da yapılmaktadır, diyerek belediyeden ulaşım ücretlerine zam talep etmişti. Bu çağrının ardından Belediye Ulaşım Daire Başkanlığı da şehir içi ulaşım ücretlerine yüzde 20’lik bir zam yapmıştır.

Emin Tuğrul, Türkiye’de en ucuz taşımayı kendilerinin yaptığını söylemiş ama aynı zamanda minibüs ve halk otobüsçülerinin, Türkiye’nin en ucuz mazotunu kullandıklarını neden söylememiş acaba?

Belediye, yolcu taşıma işi yapan esnafın giderlerindeki artışa binaen doğal olarak zam yapmış. Ama yüzde yirmilik zammın hiçbir haklı gerekçesi ve izahı olamaz. Toplu taşımayı, herkeste biliyor ki genelde dar gelirli vatandaş yani asgari ücretliler kullanmaktadır. Asgari ücretlinin maaşına yüzde yirmi zam yapıldı mı ki belediye taşıma ücretlerine bu oranda bir zam yaptı?

keşke belediyenin toplu taşıma sisteminde bir düzen olsa, oda yok ki!

-Bir durak öteye gidip hemen inecek yolcu da en son durağa kadar gidecek yolcu da aynı ücreti vermektedir.

-Belediye ve halk otobüslerinin birde minibüslerin taşıma ücretleri aynıdır. Taşıdıkları yolcu sayıları kıyaslandığında, belediye ve halk otobüslerinin yolcu taşıma ücretlerinin minibüslerden daha uygun olması gerekmez mi?

Her neyse, her yerde yapılan zamlar, Ülkede bir şeylerin rayında ve yolunda gitmediğinin en belirgin işaretidir.

Maalesef memlekette sessiz, sedasız 4-5 senedir zamlar yapılmaktadır. Bu durum da hiç şüphesiz Ülke yönetimini ellerinde bulunduranların, ekonomiyi iyi idare edememelerinin neticesidir. Özellikle bu yıl enflasyon, son 10 yılın en yüksek oranını gömüştür.

Vatandaş uzun zamandır yapılan zamların farkındadır. Ama sözüm ona, çözüm sürecinin bozulması ile hemen ardından yaşanan iç karışıklıklardan dolayı zamlar ilgisini pek çekmedi. Vatandaş 15 Temmuz’da Amerika destekli darbe girişiminde cuntacılara karşı direnerek, fedakarlık etmiştir. Hükümeti de darbe mağduru görmüş ve bundan dolayı zamlara ses çıkarmamıştır. Ama memleket artık bahsettiğimiz tüm bu zorlu süreçleri geride bıraktı. Şimdi ise yapılan bunca zamlar vatandaşın bütçesini zorlayıp, belini bükmeye başladı.

Dünyada birçok ülkenin ekonomisi iyi sevilerdedir. Enflasyon ya eksilerde veyahut tek rakamlardadır. Zamlar ancak İyi bir ekonomi yönetimi ile önlenebilir. Bunun için de öncelikle hükümet, Ülkedeki ekonomi yönetimini halkı düşünen, halkın çıkarlarını, rantiyeci kesimin çıkarlarının üzerinde tutan, dürüst ekonomistlerin eline vermesidir. Ardından üretim ve imalata ağırlık verilmelidir. Üretilen malın ihracatı için de dışarıda ihracat yapılan Irak Kürdistan’ı gibi alanları koruyup, yeni alanlar oluşturması gerekmektedir. 

Tüm bunlara rağmen hükümet, bizim ekonomik olarak bir sıkıntımız yok. Sadece savaş için bütçe oluşturma çabasındayız diyorsa, bu yükü de halkın sırtına bilerek yüklüyorsa, kimse kusura bakmasın, Türkiye halkı kimseyle savaş istemiyor, vatandaş hem ülkede, hem de bölgede yaşayan tüm Müslüman halkların kardeşçe, huzur içerisinde yaşamasını istiyor.

 

 

Yazar Hakkında

Toplam

48

Makale

MEHMET ALİ ORTAÇ Twitter: @M_Ali_Ortac

Önceki VAN BELEDİYE BAŞKANLARI NE YAPIYOR
Sonraki VAN TOKİ SAKİNLERİNİN SESİNİ KİM DUYACAK?

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.