İSLAMİ YAŞANTIYA DARBE FUTBOL SEVDASI

Article

Aslında futbol nedir, hangi amaçla ve hangi araçla kullanılmaktadır. Futbol oval, üçken, sivri fark etmeksizin yapılan bir spor dalıdır ve bir haramiyeti yok, evet bir haram yanı yok spor amaçlı kullanılıyorsa tabii, lakin eğer oynadiğin veya seyr ettiğin futbol namazından, ibadetinden, İslami sohbetlerinden, İslami yaşantından alı koyuyorsa seni evet futbol haramdır, girdiğin toplumda sürekli tuttuğun takım adına konuşuyorsan, hafta başı oynanan maçı bir hafta gündemde tutuyorsan evet o maç haramdır, sözde spor dalı üzerine kurulan, iddaa, spor loto, spor toto gibi kumarlar dâhil oluyorsa spor adlı maçın içine bu haramdır ki ayet ile sabitlenmiştir.

Ey iman edenler!  Kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. Allahın ayetlerini, emirlerini göz ardı edemeyiz değilmi, kimi insan bu kumar üzerine bir kazanç elde eder ve haramdan gelme o az ücretle ev halkına gıda çevresine ise hediyeler ikram eder, haram malın girdiği mekânda ne huzur olur ne sevgi neden güven buna deyinmek üzere bir hadisi şerif paylaşacağım , "Bir kısım insan vardır, Allah'ın mülkünden haksız bir surette mal elde etmeye girişirler.

Hâlbuki bu, Kıyamet günü onlara bir ateştir, başka değil."Buhâri, Hums 7; Tirmizi, Zühd 41 ve evet sizin putlaştırmış olduğunuz futbol takımı üzerine oynadığınız iddaa, bahisler sizler için birer ateş olup geri dönecektir bunun için umulurki uyanışa eresiniz.

Van sokaklarında gezerken, oruç tutan, ibadet ettiğini sanan bazı müslüman kardeşlerime denk geldim aramızda  kısa soru ve cevaplar meydana geldi, tuttukları takımların oyuncu kadrolarını sordum  ve sanki kendi  aile’lerindenmiş gibi sirayla karıştırmaksızın ilk 11’i sayı verdi, bunun ardından dört büyük halifeyi sordum sessizlik kapladı ortamı, dört büyük kitabi sordum yine bir utanç göstergesi ve kaçan bakışlar ağırladı sorduğum soruyu, işte futbol, bu şekilde putlaştırılıp bu şekilde İslami yaşamı, dini duruşu  yok etmeye başlıyor, bu şekilde hizmet ederken putlaştırılmış takımlar ve şahıslara, tuttuğunuz orucun, kıldığınız namazın ne faydası ola bilir hele ki, namaz sizi fohuştan ve haramdan, kumardan alı  koymuyorsa korumuyorsa sizi yaptığınız ibadetler, işlemiş oduğunuz bu çirkin günah karşısında  ağzınızı bağlamanın, gösterişli secde etmenizin Rabbiniz katında ne değeri ve yeri ola bilirki!

Futbol günah değildir, spor dalıdır, takım tutmak, seyretmek günah değildir, ama seyre daldığınız maç vaktinde, başka görevlerin var ise, bu maç sevdası ve tasası, ümmetin içinde olduğu derdi aşıyorsa bu Allahın haram kıldığı, islamdan uzak bir spordur, bu seni zilletli yaşama itmeye çalışan spor görüntüsü almış şeytanlıktır. VESSELAM

Yazar Hakkında

Toplam

14

Makale

YUNUS TUĞRUL

Önceki ÇOCUKLARA CAMİİ VE MESCİTLERDE NAMAZ KILMAYI ÖĞRETMELİYİZ
Sonraki KUDÜS BATISI VE DOĞUSU İLE İSLAM’INDIR

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.