Van'da öğrencilere deprem eğitimi

Van'da öğrencilere deprem eğitimi

 

Van'da ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik depreme karşı teorik ve uygulamalı farkındalık eğitimi veriliyor.

Van'ın birinci derece deprem kuşağında bulunması ve 2011'de yaşanan depremin ardından kentte deprem farkındalığı oluşturmak isteyen büyükşehir belediyesi, yeni bir projeyi daha hayata geçirdi.

Van'da Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen "Depremle Yaşamayı Öğreniyorum Projesi" ile ilkokul ve ortaokul öğrencilerine uzman eğitmenler tarafından deprem konusunda teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor.

Bu kapsamda Özgün Coşkun Haydaroğlu İlk ve Ortaokulunda öğrencilerle bir araya gelen eğitmenler, deprem öncesi ve sonrası ile deprem esnasında yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi verdiler.

Uzmanlar, tehlike anında bölgeyi boşaltmak için en hızlı ve güvenli yolların planlanması, evin dışında veya mahalle dışında olmak üzere en az iki farklı buluşma yerinin ayarlanması, acil durumda yardımcı olacak kurumların bilgilerinin ve afet sırasında aile ile buluşulamaması halinde aranabilecek şehir içindeki ve şehir dışındaki yakınların iletişim bilgilerinin yazılı olarak muhafaza edilmesi gerektiğiyle ilgili çeşitli bilgileri paylaştılar.

Evlerde afet ve acil durum çantası bulundurmanın önemine değinen eğitmenler, çocuklara; bu çantada gıda, su, ilk yardım malzemeleri ve el feneri gibi acil durumlarda en fazla ihtiyaç duyulan malzemelerin bulundurulması gerektiğini anlattılar.

Deprem yaşanmadan önce gerekli tedbirlerin alınması halinde deprem anında korkulacak bir durumun olmadığını dile getiren eğitmenler, depremde ilk 72 saatin önemine vurgu yaptılar.

 

Okulda uygulamalı olarak deprem tatbikatı gerçekleştirilirken, çocuklara eğitici broşürler ve Van Büyükşehir Belediyesinin "Deprem Bilgisi ve Alınacak Tedbirler" isimli kitabı dağıtıldı. (İLKHA)


Önceki GEVAŞ MEVLİD-İ NEBİ ETKİNLİĞİNE DAVET
Sonraki VASKİ'DEN TOKİ'LERİN BİRİKEN BORÇLARINA İNDİRİM

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.