loader

DEPREM VE FUTBOL


İki gün önce gerçekleşen depremde 9 tane hemşerimiz vefat ettimişti. Onlarcası yaralı, yüzlercesi de evsiz kaldı. Acıları acımızdı…

Ancak, kendilerinden futbol fanatizmiyle geçen bazıları acımızı hiçe sayarak futbol sevinçlerini, başta Van olmak üzere, memleketin birçok yerinde  sokaklara dökülüp, şenlik halinde kutladılar. İşin diğer acı tarafı ise medyada kendini kaybetmiş taraftarların sevinçlerinin, depremzede Vanlıların acı feryatlarından daha çok işlenmesiydi. Bu olay gösterdi ki futbol fanatizmi toplumsal sorunlara sebep olmaktadır. Elbette gençlerimiz futbol oynayabilir, seyredebilir, takım da tutabilir. Ancak futbolun fanatizmine kendilerini kaptırmamalıdır.

Bizi büyütenler elhamdülillah ölüye, cenazeye saygıyla büyüttü. . En basitinden, cenazesi olan komşunun hatta mahallelinin bile hatırına günlerce televizyon izlenmez ve izletilmezdi. Düğün veya nişan yapacaklar ise yakın bir tarihe erteler veya gelini düğünsüz götürlerdi. Nişanı da sessiz bir şekilde yaparladı. İnsanların birbrine değer vermesi ne güzeldi-r…

Yeni yetişen nesli yüce dinimiz İslam'ın ahlakına, adabına göre yetiştirmek sorumluluk sahibi herkesin ve kesimin vazifesidir. Yeni nesil örfümüzün güzelliklerini  göz ardı etmemelidir.

Asıl meselemize dönecek olursak,

Depremi artık hayatımızın bir gerçeği olarak görmemiz kaçıbılmaz oldu. Yıllardır önemsemediğimiz depremler Van'da yüzlerce, memleketin genelinde ise 10 binlerce cana mal oldu.

Yaşanan depremlerde ölümlerin çoğu deprem şiddetin den de değil. Genellikle oturulan binaların depreme dayanıklı olmamasından kaynaklı.

Binaların, evlerin depreme dayanıklı yapılması veya depreme dayanıklı hale getirilmesi şart oldu. Bu konuda vatandaştan, yerel ve mülki amirlerden hükümet yetkililerine kadar herkesin durumuna göre sorumlulukları vardır. Her kes sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır. Daha önce  yaşanan depremlerde, bu denli deprem gerçekliği ile göz göze gelinmemişti. Ancak bu saatten sonra yaşanacak depremlerde olası ölümlerin vebali, sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin boynundadır. Allah'a emanet olun. 

foto
Yazar: M. Ali ORTAÇ
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal