loader
Advert

İSLAM’DA TEMİZLİĞİN MAHİYETİ-7


Yusuf Türk
Geçen haftaki yazımızda altın ve gümüş kapların kullanımından söz etmiştik.Bu hafta ise misvak ve kullanımına değineceğiz inşallah.
1- Dişleri her zaman misvaklamak müstehaptır. Ancak, oruçlu olan bir kimse için zevalden sonra( öğleden sonra) iftara kadar kullanılması mekruhtur; misvak kullanmak mutlak olarak sünnettir. Çünkü peygamber efendimiz bir hadis-i şeriflerinde;’’Misvak ağzı temizler,Rabbi razı eder.’’(Beyhaki,Nesai)Oruçlu olan kimsenin misvak kullanmasının mekruh oluşuna delil ise şu hadis-i şeriftir;’’Oruçlunun ağız kokusu Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.’’(Buhari,Müslim) Oruçlu kimsenin bu ağız kokusu ancak öğleden sonra hissedildiğinden kerahet bu vakte tahsis edilmiştir.Buna rağmen bazı istisnai durumlar vardır;Kişi öğleden sonra yatmış ise ve ağzının kokusu bu durumdan dolayı bozulmuşsa ve bu gayeyle misvak kullanırsa kerahet kalkmış olur.
2-Şu üç vakitte misvak kullanmak daha da müstehaptır;1-Ağız kokusu bozulduğu zaman 2-Uykudan kalkıldığı zaman 3-Namaza durulduğu zaman.
a-Ağız kokusu bozulduğu zaman;
uzun bir süre konuşmamak veya yemek yememek nedeniyle ağız kokusu bozulursa, soğan ve sarımsak gibi kokusu ağır olan şeyler yenilirse misvak kullanmak daha da müstehaptır. İnsanoğlu sosyal bir varlık olması açısından sürekli insanlarla iç içedir. Bu iç içe olma durumu bazı hususlara dikkat etmeyi gerektirir. Bu hususlardan biri de ağız kokusunun kötü olduğu durumlarda insanlar arasına çıkmamaktır. Bu sorunun çözümü ise peygamberimizin tavsiye ettiği misvak aletini kullanmaktır.
b-Uykudan uyanıldığı zaman; Müslim ve Buhari’nin rivayet ettiği bir hadiste şöyle denilmektedir;’’Peygamber (sav) uykudan uyandığı zaman ağzını misvakla temizlerdi’’Kişi uykudayken konuşmaz ve bir şeyler yemez. Bu durum da kişinin ağız kokusunun bozulmasına sebep olur.
c-Namaza durulduğu zaman; Peygamber efendimiz bir hadis-i şeriflerinde;’’Şayet ümmetime zor geleceğini bilmeseydim, her namaza kalktıklarında misvak kullanmalarını emrederdim.’’(Müslim, Buhari)Özellikle cemaatle kılınan namazlarda kişinin bu hususa azami derece dikkat etmesi gerekir. Ağız kokusunun kötü olmasından dolayı yanında bulunan din kardeşinin huşusunu zedeleyebilir bu da vebal olur. Toplumumuzda bilerek veya bilmeyerek bu vebali işleyen çok kişi mevcuttur. Bu durumda bilinçli her Müslüman’a görev düşmekle beraber daha çok cami imamlarımız bu hususta dikkatli olmalı ve cami cemaatine konu ile ilgili nasihatte bulunmalıdır.
Diş temizliği sadece misvak ile yapılmaz. Günümüz insanı günde üç-dört öğün yemek yemektedir. Bu durumda misvak ile yapılan diş temizliği dişlerin arasındaki yemek kırıntılarını temizleme noktasında yeterli olmayabilir. Bunun için de diş macunları icat edilmiştir, günde iki defa bu diş macunları kullanılırsa ve aynı zamanda misvak ile bu takviye edilirse daha sağlıklı olur. Kullanılan misvak aralıklarla su ile yıkanmalıdır. Ağız misvaklandığı vakit ağızda belli miktar bir sıvı birikir, bu sıvı yutulmamalıdır. Çünkü bu sıvı diş aralarındaki yemek kırıntılarına ait sıvı olup sağlık açısından yutulması zararlıdır. Diş macunu ile fırçalandığı vakit de dikkat edilirse kimse fırçalama esnasında biriken sıvıyı yutmaz çünkü kirli ve sağlıksız bir sıvıdır.
Kullanım şekli;Misvak kullanmaya sağ el ile ağzın sağ tarafından başlanması,azı dişler ve damağın üzerinde hafifçe dolaştırılması müstehaptır.Misvak kullanmaya başlarken sünnet işlemeye niyet edilir.
İnsanoğlunun en çok kullandığı uzuvlarından biri de ağızdır. Ve insanlarla diyalogda en göze çarpan uzuvdur. Müslümanların bu uzvu kötü kokulardan hatta kötü sözlerden temizlemesi gerekmektedir. Dişlerinin sararmamasına dikkat edip görüntü kirliliğine sebep olmamalıdır. Evet, misvakın daha sayamayacağımız çok hikmetleri ve faydası vardır. Biz bu kadarıyla yetiniyoruz çünkü diğer hikmet ve faydaları da kullanıldığında görülecektir.
Sünnet-i seniyyeye tabi olanların artması dileğiyle Allah’a emanet olun…

 

 

foto
Yazar: Yusuf TÜRK
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal