Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriSEÇİM VAATLERİ VE HÜDA PAR VE ADALET
loader

SEÇİM VAATLERİ VE HÜDA PAR VE ADALET

BİSMİLLAH
Seçim stratejisi olarak partiler doğal olarak seçmene bir takım vaatlerde bulunur ve bu doğaldır. Bu vaatlerle seçmeni etkileyip oylarını artırmak isterler. Ama anormal olan bu vaatlerin gerçekleşmesi olanağının olması ve de seçimden sonra unutulmamasıdır. Şu seçim atmosferine girdiğimiz ve sayılı günler kala vaatler havada uçuşmaya başlamış ve uçuk vaatler meydanlarda dillendirilmektedir.
Vaatler dışında da söylem ve üsluplar hakaretler seviyesine çıkmaktadır. Birbirlerinin vaatlerini eleştirip küçümsemektedirler.
Biz bu partilerin genelini tanıyor ve birçoğunun bir şekilde iktidar oluşuna şahit olmuşuzdur. Yaptıkları ve yapacakları ortadadır. Ama ülke çapında seçime giren yeni bir parti olup ama kadim bir geçmişi olan HÜDA PAR da bu yakın zamanda seçim beyannamesini açıklayıp bir takım vaatlerde bulundu. Bu vaatleri tarafsız bir gözle inceledim ve gerçekten toplumun/halkın ihtiyaçlarına cevap verecek bir beyanname ve vaatler içerdiğini gördüm. HÜDA PAR bilindiği üzere beş yıllık bir geçmişi olan ve bu güne kadar beyan ettiği program ve demeçlerin hepsini incelediğimizde karşımıza tek kelime ADALET olgusu ve vaadi çıkmaktadır. Beyannamenin ana ekseni de bu olguya yani adalete dayanmaktadır. Zaten toplumun ihtiyaç duyduğu ve susadığı tek şey adalet değimlidir?
“HÜDA PAR beyannamesinde adaletle ilgili paragraf”
(“Adalet mülkün temelidir!” Mülkün yani devletin bekası adaletle mümkündür. Adalet; her hak sahibine hakkını eksiksiz teslim etmek ve her insanın din, can, mal, nesil ve akıl emniyetini koruma altına almaktır. Ayrıca bir kişiye ya da bir kesime olan öfke ve karşıtlığın herkesi ama özellikle de adalete uyma ve adaleti uygulama zorunluluğu bulunan devlet yetkililerini adaletsizliğe sevk etmemesi gerekir. Kurunun yanında yaşın yanmasına asla imkân tanınmamalıdır. Üzülerek belirtelim ki gelinen aşamada toplumda adalete olan inanç, ciddi anlamda sarsılmıştır. Yargının siyasallaşması, adamına göre muamele, uzun tutukluluk süreleri ile 28 Şubat zulmü ve FETÖ yargısının kurbanlarının hala ceza evlerinde tutuluyor olması, adalet mekanizmasının içine düştüğü hali özetlemektedir. Adalet ve yargı sistemi; hak-hukuk ve hakkaniyet esaslı olarak yeniden yapılandırılmalı, yargı kurumlarının ideolojik ve siyasal etkilerden tamamen arındırılmalısına çalışılmalı, halkına düşman gözü ile bakan devlet hafızası acilen temizlenmeli ve bu hafıza esas alınarak yargılanıp mahkûm edilen cezaevlerindeki yüzlerce insan bir an önce özgürlüğüne kavuşturulmalıdır.)
Bu paragrafta da görüldüğü gibi adalete dayanmayan her iş ve vaat boş ve beyhudedir. Halkımız yüzyıllardır aradığı ve bir türlü bulamadığı ve başa geçenlerin zaman zaman dem vurduğu ve bir türlü uygulamadığı adaleti HÜDA PAR şiar edinmiş ve bütün gücünü bu notaya sarf etmiştir.
İnsanlara aş, iş vermeye kalksan sana lazım olacak olan Adalettir.
İnsanlara huzur, güven vaat etsen, sana lazım olacak olan Adalettir.
İnsanlara ne vaat edersen et, sana lazım olacak tek hüküm Adalettir.
Bu sebeple Adaleti şiar edinen tek parti HÜDA PAR olduğuna göre, ADALET İÇİN DOĞRUSU HÜDA PAR diyelim.
Vesselam

 

 

foto
Yazar: ZeyneL Abidin GÜLSEVER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert