Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriRAMAZAN VE EĞLENCE
loader

RAMAZAN VE EĞLENCE

BİSMİLLAH
Ramazan denilince Müslüman’ın, müminin aklına ibadet, oruç, teravih ve sadaka gelir. Yani Rabbine kurbiyet/yakınlık, maneviyatla dolu bir ay gelir. Ama maalesef son yıllarda özelikle belediyeler başta olmak üzere bir eğlence ayına çevirmiş durumdadırlar. İnsanların kendini hesaba çekeceği ve bir yılın muhasebesini yapacağı ay olan ramazanı bozmaya ve manevi havadan eğlence havasına çevirmeye çalışıyorlar.
Müslümanların gündüzünü oruçlu, gecesini ibadetle geçirmesi gereken bu mübarek ayı kendi reklamları ve partilerine oy devşirme amaçlı verilen iftar programı adı altında maneviyatı ve ibadeti yozlaştırma, hatta ibadetten uzaklaştırma programlarına dönüştürülüyor. 
Teravih namazı saatine denk getirilen bu programlar Müslümanların alışa gelmiş ibadetinden uzaklaştırıyor. Teravih sünnetini ihya etme yerine bu eğlencelere katılan başta gençlerimiz ifsat ediliyor. Gün boyu gözlerini haramdan sakınan ve orucunu koruyan gençlerimiz bu programlarda kadın erkek iç içe haramlarla baş başa bırakılıp oruçlarını adeta etkisizleştiriyorlar.
Aklıma gelmiyor değil, acaba bunu bir proje olarak mı? Yapıyorlar, yoksa sade bir reklam için mi? Eğer bir proje ise vay halimize, yok bir reklam ve menfaat devşirme için ise o zaman bunlara bir dur deme zamanı gelmiş ve bunu inançlı tüm kesimlerin bu belediyelerin üzerine gitmesi ve bu programları durdurmak için ellerinden geleni yapmaları lazımdır.
Bir diğer hususta buralara harcanan paraların kimin cebinden çıktığı ve belediyelerin bu paraları halka hizmet için harcamaları gerekirken ney udu belirsiz sanatçılara vermeleri ve kadın-erkek iç içe yapılan ifsat programlarına harcamalarıdır.
İftar vermek güzel bir iştir ve hayırlı olduğunu tüm Müslümanlar bilirler. Ama gel gör ki hem verilen yemekler yerini bulmuyor. Yani fakir fukaraya verilmesi gereken yemek maalesef altında lüks arabasıyla manzaralı ve bedava yemek için gidenlerle dolup taşıyor. Zaten fakir adamın arabası yok ki o mekâna ulaşabilsin. Yani yemekte hayır olmadığı gibi yemek sonrasında haramlık selamlık sağlamadan yapılan müzikli, çalgılı ve eğlenceli programlar da günah olarak yeterdir.
Bizim paralarımızla bize hizmet etmesi gereken belediyelere şunu söylemek istiyorum. Bu kadar şehirlerin sorunları sizi beklerken bu kadar yol, sağlık, park, trafik, altyapı, işsizlik vb sorunlar sizi beklerken, Allah aşkına bu yapılan ve hiç hayrı olmayan bu programlar da neyin nesidir. Siz illaki iftar verecekseniz deniz kenarında lüks mekânlarda değil varoşlarda asgari ücretle geçinen halkın bulunduğu mahalle ve meskenlerde verin de bizde sizi alkışlayalım. Bu yaptıklarınız karşısında hakkımız olan hizmet yerine paralarımızı pop/top sanatçılarına yedirdiğiniz için hakkımızı helal etmiyoruz.
Maalesef bu işi yapan belediyelerin geneli muhafazakâr oylarla seçilen ve muhafazakâr olarak bilinen kayımlar tarafından yapılaması bir başka problemdir. İnsanlar işte bunlar yapıyor, demek ki İslami açıdan bir problem yok deyip bu programlara katılıyorlar.
Sözüm bu gayri İslami programları yapan belediyeleredir. Yoksa fakirlere yemek veren ve teravih saatini dikkate alan ve insanlara Allah’ı hatırlatan sanatçıları getiren kurumlara değildir. Biz Müslümanlar laik, seküler ve sosyalist belediye ve iktidarlardan bu konuda çok çektik.
Son olarak bu işi ya İslam’ın örfüne göre yapın, ya da derhal terk edin. Aksi halde Allah bunu sizden kabul etmez, bilesiniz…
Vesselam

 

foto
Yazar: ZeyneL Abidin GÜLSEVER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert