Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriHÜDA PAR NE DİYOR?
loader

HÜDA PAR NE DİYOR?


Zeynul Abidin GÜLSEVER
BİSMİLLAH

“HÜDA PAR ne diyor?” diye yazıma başlamak istedim. Evet, gerçekten HÜDA PAR ne diyor?  Ne demiyor ki, başta sisteme alternatif olduğunu ve sistemin çarpıklığına karşı alternatif çözümler ürettiğini beyan ediyor. Başlıklarla ürettiği çözümlere sırasıyla değinelim.
 HÜDA PAR, İSLAM'I ESAS ALAN BİR PARTİDİR
 HÜDA PAR olarak kendimizi “laik parti”, “demokrat parti”, “milliyetçi parti”, “sosyalist parti” olarak değil “İSLAMÎ PARTİ” yani İSLAM'I ÖLÇÜ ALAN PARTİ olarak tanımlıyoruz. İslam'ı ölçü almamız ve Müslüman'ca yaşayışımız en belirleyici vasfımızdır.
AİLE VE NAMUS
Dünya ve ahiret saadeti için aileye, ailenin selameti için de namuslu olmaya ihtiyaç vardır. Aile ve namusun güvencesi dindir. Namus, dinle vardır. Dinsiz olandan namuslu olması beklenmez.
Biz diyoruz ki;
- Evliliğin önündeki engeller kaldırılmalıdır.
- Zinayı teşvik eden yasalar derhal lağvedilmelidir.
- Zina suçu yasalarda yer almalıdır.
- Tecavüz ve iffetli kadınların namuslarına yönelik saldırılar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.
-Toplumu ifsat eden her türlü gayri meşru münasebetlere karşı caydırıcı tedbirler alınmalıdır.
-Gençler in evliliğini ve aile kurumunu tesis ve ikame edecek teşvikler getirilmelidir.
İNSAN HAKLARI
İnsan hakkı, Allah'ın verdiği haktır. İnsan haklarının gerekliliğini ve önemini tartışmayız. Bunu tartışmaya açanların sözüne kanmayız. Haksızlık ve hukuksuzluk, zulümdür. İnsan haklarını çiğneyenler, önce bizi karşılarında bulacaklardır.
DÜRÜST SİYASET
Müslüman olmak doğru yolda olmaktır, doğru yolda olmak, dürüst olmaktır. Günlük hayatta olduğu kadar siyasette de dürüstlüğün esas olduğuna inanıyoruz.
ADALET
“Adalet mülkün temelidir” demiş Hz. Ömer. Biz, size Hz. Ömer'in adaletini vaat ediyoruz. “Hz. Ömer gitti bir daha gelmez” diyenlere inanmıyoruz. Evet, Hz. Ömer bir daha dünyaya gelmez ama biz onun yolunda yürüyebiliriz.
Biz, her alanda ve herkes için “adalet” diyoruz;
· Yönetilen için adalet
· Yöneten için adalet
· İşçi için adalet
· İşçi memur alımında adalet
· İşveren için adalet
· Gelir dağılımında adalet
· Yargıda adalet
· Hizmette adalet
SADECE HALK İLE İŞBİRLİĞİ
Biz, halkımızın içinden geliyor ve halkımıza inanıyoruz. Halkımız bir konuda yanlış yapıyorsa bunu yanlış bilgilendirmeye bağlıyoruz. Halkımıza yanlış anlatıldı, yanlış öğretildi, halkımız yanlış bilgilendirildi diyoruz. Faaliyetlerimiz hakkında halkımızı bilgilendirmeyi, halkımızı doğru ile buluşturmayı çok önemsiyoruz.

KÜRT MESELESİ
Kürtler İslam ile şeref bulmuş, İslam ile kimliklerini korumuşlardır. Aramızda İslam varken Kürtler güçlüydüler. İslam'dan uzaklaştıkça Kürtler de zayıf düştü. Çünkü bizim haklarımız, şeriatımızla birlikte vardı. Şeriatsız kalınca Hak'sız kaldık. Vallahi bugün Kürtler ağıt yakacaklarsa en büyük ağıtı şeriata yakmalılar. Bize yapılan bütün haksızlıklar şeriata aykırıdır. Şeriatın olmamasından kaynaklanmıştır. Şeriat, dinimizin de dilimizin de güvencesidir.
ÜMMET
Ümmet, dünyanın her yerindeki Müslümanlardan oluşur. Rengimiz, dilimiz ve coğrafyamız farklı da olsa aynı kıbleye yöneliyor ve aynı kitabı esas alıyoruz. Ancak müminlerin kardeş olduğuna inanıyoruz. Yahudi ve Hıristiyanlarla ümmetin zararına ittifaklar kurmanın, dünya ve ahirette hüsran olduğuna inanıyoruz.
YERİNDEN YÖNETİM
Her kararın başkentlerde alındığı bir yönetim tarzı, yanlışlara mahkûm bir yönetim tarzıdır. Yerinden yönetimi hakların ve doğru uygulamaların güvencesi olarak görüyoruz.
EĞİTİM
Eğitim müfredatı baştan sona yeniden düzenlenmelidir. Müslüman bir neslin yetiştirilmesi eğitimin ana amacı olmalıdır. Bugünkü müfredat, çocuklarımıza yanlış şeyler öğretip onlardan doğru bir şeyler bekliyor.
Biz diyoruz ki;
 Karma eğitim sonlandırılmalı, ahlaklı ve nitelikli bir neslin yetişmesine katkı sağlayacak bir müfredat esas alınmalıdır. Tesettüre yasal güvence sağlanmalıdır. “ Yönetime geçsek de tesettürü yasaklasak” diyenlerin bu konuda umudunu kıracak yasal tedbirler alınmalıdır.
EKONOMİ
Öncelikle, ekonomide ne kadar Müslüman'ız? Ekonomik ilişki ve yönetimde İslam'ın söylediklerinin n e r e s i n d e y i z? F a i z, A l l a h 'a v e Peygamberine savaş açmak değil midir? İşçinin hakkını vermemek veya sömürmek Müslüman'ca mıdır?
DIŞ POLİTİKA
Zalime karşı mazlumdan yana bir dış politika talep ediyoruz. Bunun için ABD, İsrail veya başka güçlerin çıkarlarını değil, bizim ve İslam dünyasının çıkarlarını önceleyen bir dış politika geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.
Ve HÜDA PAR daha neler diyor? Onu takip etmenizi tavsiye ederim.
Vesselam

 

 

foto
Yazar: ZeyneL Abidin GÜLSEVER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert