loader
Advert

DİKKAT SOSYAL MEDYA TEHLİKESİ!!!

Bismillahirrahmanirrahim!
Sosyal medyanın hayatımızdaki etkileri yararları ve zararları nelerdir? Sosyal medya bilinçli kullanan kullanıcılar için bir kütüphane görevini görürken, bilinçsiz gençlerimiz tarafından zamanını boşa geçirdikleri, verim alamadıkları ahiret hayatlarını olumsuz etkileyecekleri bir işlem görmekte, aynı zamanda dünyevi hayatlarını da kötü etkiliyor. Gençlerimiz sosyal medyayı bilinçsiz kullandıkları için zamanlarının çoğunu boşa geçirmekte özellikle twitter, facebook, WhatsApp ve benzeri gibi sosyal ağlar aşırı bağımlılığa yol açıyor. Sosyal medya hayatımıza büyük bir yer almakta! Öyle ki internet kullanım yaş sınırı yeni yeni yürümeyi öğrenen bebeklerin yaş sınırına kadar düşmüştür. Sosyal medyayı günümüzde özetlediğimiz zaman karşımıza ahlaksız bir yaşam, saygı vesevginin tükendiği, kardeşliğin sadece saydığımız sosyal medya ağlarının içerisinde kaldığını görüyoruz.

Yabancılarla mesajlaşabilir, kötü alışkanlıklar edinebilirler. Taklit etme, küfür ve argo öğrenme, müstehcen kelime ya da davranışlar segileme, uyku ve yeme düzeninin bozulması, aile etkinliklerine katılmama ya da isteksizlik, takipçi, izleyici sayısının azlığında içine kapanma ve değersizlik ve sonrası depresyon olasılığı gibi olumsuz durumlar gerçekleşebilir. Eskiden sosyal medya için sadece kafelere akın eden gençler artık ellerindeki akıllı telefonlarla her türlü işlemi görmekte, akıllı telefon geldi insanlar akılsızlaştı ve ahlaksızlaştı. Dünyada telefonla uğraşma rekorunu ülkemiz alırken bunun yüzden 90’nını sosyal medyada geçirdikleri zaman dilimi alır. 

Öyle ki oturduğumuz bir arkadaş ortamında telefona gelen her bildirimde kim beğeni yaptı, kim yorum, kim RT kim yeni bir paylaşım yaptı diye sabırsızlıkla bakılıyor. Kılınan namaz da bir anlam taşımıyor, namaza dururken bile acaba paylaşımıma kim beğeni yaptı, acaba nasıl bir paylaşım yapsam da fazla beğeni alsam diye düşünülmekte.

Hatta birçok genç kardeşimiz sosyal medyaya zaman harcamaktan günlük ibadetlerini bile yapamıyor, farklı isim kullanarak bayan, erkelerin birbirleri ile sohbet etmesi, nasıl olsa kimse tanımıyor diye rahat konuşması, yıllarca internetten konuşup hatta evlilikler yapmasından ahlaki çöküntüler doğarken gelecek nesillere de ahlaksız bir gelecek bırakılmış oluyor. Bunun sorumlusu kim peki?

Bunun sorumlusu kendi namaz kılarken çocuklarına halen erken diyen baba ve anneler, koltukta uzanmış ayak ayak üstüne atmış sosyal medyada yazışan, gençlerin değil, ona ses çıkarmayan ailenin. güzel bir örnekle örneklendirmek gerekirse ağaç yaşken eğilir, genç ağaçlar yaşken eğilmediği için, karne hediyesi olarak şık pahalı telefonlar hediye edildiği için, toplum böyle asosyal ahlaksız ve bilinçsiz bir hal aldı.

Bir tedbir alınmadığı sürece toplum bilinçsiz sosyal medya kullanımı ile ahlaksızlaşacak ve gelecek nesillere islamsız, sevgisiz, güzel ahlaktan, Kur-an’dan, namazdan uzak bir nesil yetişecek ve bunun vebali ise bu toplumda yaşayan, bu topluma tanık olan, bilinçli aile, bilinçli aklı imanı başında olan ümmetin üzerine olacak. Tebliğ sadece İslam’ı anlatmak ve öğretmek için değildir, önce tebliğ kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak olmalı, sonra İslami tebliğ uygulanmalı hem bilinçli bir kullanıcı genç, hem Müslüman bir birey kazanılmış olacak. Sosyal medya bir âlim bir imam bir Kur'an görevini görebilir, aynı şekilde şeytan, cehennem, azap görevini de göre bilir. Allah bizleri bilinçli sosyal medya kullanıcılardan eylesin, onun bizden değil bizim sosyal medyadan iyi bir şekilde faydalana bilememizi nasip eylesin. Bizleri klavye delikanlısı klavye hocası bilinçsizi olmaktan korusun, bir gencimiz namaz kılmıyor, sosyal medya hayatına baktığımız zaman namazın kötülükten ve fuhşiyattan insanı koruduğunu haramlardan alıkoyduğunu paylaşıyor.

Gerçek hayattaki durumuna bakarsak İslam’dan uzak bir hayat yaşayan bilinçli görünen bir klavye bilinçsizi, bütün bu saydıklarımızın dışında bir de açık sergiler var. Yani normal hayatta yüzünü saklayıp, sosyal medyada resimlerini paylaşan bayan veya erkek kardeşlerimiz anlık yediğimiz şeyleri, gittiğimiz misafirlikleri, bulunduğumuz ortamlara kadar sosyal medyada paylaşıyorlar. Ne yazık ki böyle ahlaksız bir hal içerisine girdik, bin bir yabancı paylaşılan resimleri zumlayıp en ince ayrıntımıza kadar inceliyor. Buda tam anlamıyla cehenneme bir davetiye çıkarıyor “Mümin erkeklere söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar), ırzlarını korusunlar. 

Bu, onlar için daha temizdir. Muhakkak ki Allah, yaptıkları şeylerden haberdardır. “Mümin kadınlara da söyle gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar,  nur suresi 30 ve31. Ayeti”,  hem gerçek hayatımızı hem sosyal medya hayatımızı süslesin, kötülüklerden ve şeytani vesveselerden, nefsin kötü alışkanlıklarından korusun, Allaha hesabını veremeyeceğimiz bir sosyal medya hayatı yaşamamanız dileği ile rabbim biz kullarını sosyal medyadan yararlanan, topluma yararlı, topluma faydalı, bireyler olmamızı nasip etsin. 

 Allah'a emanet olun vesselam…

foto
Yazar: VAN OLAY GAZETESİ
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal