Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriRAMAZAN TEMİZLİKTİR ARINMADIR
loader

RAMAZAN TEMİZLİKTİR ARINMADIR

BİSMİLLAH

Evet, Ramazan temizliktir, arınmadır, ibadettir, berekettir, tövbedir ve Kurbiyet-i İlahiyedir. Bu ayı bize lütfeden Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Öyle bir ay ki içinde her türlü maneviyatı barındırıyor. İbadet namına ne ararsan var. Oruç, namaz, zekât, fitre, sadaka, tilavet, ikram ve daha nice güzellikler bu ayda var. 

On bir ay yoğun bir tempoyla dünya meşgalesiyle uğraşıp kendi nefsini hesaba çekme fırsatı ve geriye bakıp "Ben neler yaptım, doğrularım-yanlışlarım nelerdir?" diye kontrol etme imkânı bulamayanlar için bu ay tam bir fırsattır. 

Evet, temizliktir. On bir ay bilerek bilmeyerek işlenmiş günah ve hatalardan, üzerimize sıçramış kirlerden, her uzvumuz için bir yıkanma, adeta bir Havz-ı Kevser içine girip yıkanmaktır. Ve tertemiz olup anamızdan doğduğumuz gibi olmaktır. Arınmaktır! Tüm beşeri ideolojileri yere çalmaktır. Tüm kirli fikirlerden arınıp Ilayı Kelimetullah’a yapışmak ve verdiğimiz sözü tekrarlamaktır. Kur’an’ı Azimüşşan’la hasbıhal edip onunla gözümüzün, kulağımızın ve kalbimizin pasından arınmaktır Ramazan.

Evet, ibadettir. Yani namazdır, oruçtur, zekâttır, fitredir, sadakadır ve ikramdır. Hac müstesna, hiçbir zaman diliminde insana tüm ibadetleri bir arada yaptıran ve cuşu huruşa getiren bu ay gibi bir zaman dilimi yoktur. Beş vakit namazı cemaat ile kılmak, hele teravih namazı, tutulan günlük orucu adeta Rabbe sunma senfonisi şeklinde bir arada sahneleniyor. Tüm gün yemiyorum içmiyorum “Rabbim emretmiş” deyip kâinata meydan okurcasına haykırıyor. Şeytanı ve nefsini dize getiriyor. 

Fakirleri sevindirme ayıdır Ramazan! Zekâtlarla, fitrelerle, sadakalarla ve verilen yemeklerle onları sevindiriyor. Cimriliği, nekesliği ve vurdumduymazlığı ortadan kaldırıyor. Sosyal bir varlık olduğumuzu kalbimize rahmet ve şefkati aşılayıp etrafımızı görmemizi sağlıyor. 

Evet, berekettir. Bire on, bire yüz, bire bin veya bire sınırsız bir berekettir. Hatta orucun sevabı bilinmiyor. Onu, Allah kendisi belirleyecek ve merakla bekliyoruz. Karşılığında Cennetin Reyyan kapısından girmek var. Ayrıca bu ay dünyada da berekettir. Verdiğimiz her kuruşun karşılığı kat kat verilecek. İşte tam bir bereket ayı Ramazan.

Tövbedir, azatlıktır bu ay, tüm suç ve kötülüklerden. Kapısı her zaman açık olan Zülcelal'ın kapısı bu ay bambaşka açıktır. Çünkü vaadi vardır bu ay her geleni kabul edeceğini, ne işlemişse işlesin fark etmez diye. İşte, ellerin semaya bambaşka açılacağı zamanın adıdır Ramazan.

Kurbiyet-i ilahiyedir Ramazan! Tüm bunları yerine getirdin mi kalp gözünün açılmasıdır, yaklaşmaktır, yakınlaşmaktır ve bir nevi miraçtır bu mübarek ay. Yedi göğü delmektir, sefa sefa gülmektir,  Kurbiyet-i ilahiyedir Ramazan.

Gel ey kardeşim! Birlikte bu ayı eğlenerek ve tam bir teslimiyetle kutlayalım. Dünya meşgalesine biraz ara verelim. Ramazan tatiline çıkalım. Her dakikasını dolu dolu yaşayalım. Oruç ile temizlenelim, zekât ile arınalım, teravih ile coşalım, Kur’an ile mest olalım ve Leyl-i Kadir ile uçup uruc edelim. Ta ki Rabbi Rahim bizden razı olup salihler ve sıddıklar defterine yazdırsın. Şimdiden tüm İslam âleminin Ramazanlarını tebrik eder, Ramazanın İslam âlemine vahdet vesilesi olmasını Yüce Rahman’dan temenni ile niyaz ederim. 

Vesselam

 

 

foto
Yazar: ZeyneL Abidin GÜLSEVER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
Advert