Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriKUTLU DOĞUM HAFTASI VE PEYGAMBER SEVDALILARI
loader

KUTLU DOĞUM HAFTASI VE PEYGAMBER SEVDALILARI

BİSMİLLAH

Her yıl 14-20 nisan arası Kutlu Doğum Haftası tüm ülkede kutlanıyor. Bu hafta da çeşitli etkinlikler tertipleniyor. Mevlitler, kutlamalar, anma etkinlikleri, yarışmalar ve daha nice güzel programlarla Kâinatın Efendisi Hz. Muhammed (sav) hatırlatılıp hayatını örnek alınmaya çalışılıyor. Her ne kadar bazıları bunların bid'at olduğunu söylüyorsa da ümmetin geneli bunları dinlemiyor ve dinlememelidirler. Binlerce insan bu etkinlikler sayesinde hidayet bulmuş ki ben onlarcasına bizatihi şahit olmuşum. Bu etkinlikleri tertipleyen tüm camialardan Allah razı olsun.

Ama bir de son on yıldır kendilerine “Peygamber Sevdalıları” adını veren bir platform var ki yaptıkları dillere destan. Bunlar bir haftaya sığmayıp bu sevdalarını aylara hatta tüm yıla yaymışlardır. Sahabeyi anma programları, siyer halkaları, siyer sınavı ve nisan ayının tüm günlerinde yüzlerce etkinlik... Şehir merkezlerinde, ilçelerde, mahallelerde ve okullarda tertipledikleri etkinliklere milyonları aşan katılımcılara Peygamber sevdasını hatırlatıp aşılıyorlar. Yüzlerce hatip, Kur’an karileri, mevlithan, ilahi ekipleri ve binlerce görevliler... İşte bunlar tüm ülkenin her yerinde ve sınırları aşıp Avrupa’nın çeşitli şehirlerine kadar uzanıp bu sevdayı adeta insanlığa içiriyorlar.

Gel de bunları alkışlama, alkışlamak ne kelime bunların belki ellerinden, ayaklarından öpülür. Ne mutlu size bu asırda insanlığın karanlıklara boğulduğu ve kurtuluş çarelerinin tükendiği bir zamanda Hızır gibi yetişip onları kurtarıcıları ile tanıştırıyorsunuz. Bilindiği gibi bin dört yüz yıl önce nasıl zulmün her yeri kapladığı bir zamanda Allah insanlığın kurtuluşu için kurtarıcı olarak Hz. Muhammed’i (sav) gönderdi ise, sizler de Peygamber Sevdalıları olarak bu asırda O’nu tanıtarak bu kutlu vazifeyi yapıyorsunuz.

Ne kadar büyük bir vazife yaptığınızı biliyor musunuz? Yaşlı, genç, çocuk, kadın herkesin elinde tevhit bayrakları, dillerinde tekbir ve salâvatlarla meydanlara akıp gidiyorlar. Ev ev dolaşıp evlere hediye olarak verdiğiniz siyer kitapçıkları ve bunların etkisini biliyor musunuz? Şüphesiz platform yetkilileri ve gönüllüleri, sizler bunları biliyorsunuz. Ama ben bir anekdot olarak aktarayım: Bir öğretmen arkadaş, “Ben öğrencilerimizin ailelerini ziyaret programı çerçevesinde gezdim. Tam otuz tane eve gittim evlerde İslami eser ve argüman olarak yalnızca Peygamber sevdalılarının dağıttığı siyer kitaplarının dışında bir esere rastlamadım.” diye bildiriyordu. Şimdi kardeşlerim, bu sevdalı platformun ne kadar faydalı bir iş yaptığını anladınız mı? Çocuklarımızın dillerine salâvatı, tekbiri siz yerleştirdiniz, peygamberin hayatını siz öğrettiniz ve Aşk-ı Nebi’yi evimizin içine kadar yerleştirdiniz. Size şükran ve minnet borçluyuz.

Ey Peygamber sevdalıları; sizleri hürmetle ayakta alkışlıyorum.

Bu yıl Peygamber Sevdalıları “Hak ve Adalet Peygamberi” temasıyla bizlere O’nu tanıtıyorlar. Bizim, yani İslam âleminin bu temaya ne kadar muhtaç bir zaman diliminde olduğumuz ortadadır. Adalete ve adil idarecilere muhtaç olan İslam âleminin bu vesile ile bir nebze de olsa kendine gelmesine vesile olacağını umuyorum.

Son olarak; ey İslam âlemi! İhtiyaç duyduğumuz hakkaniyettir, adalettir ve bunları elde etmek için Aşk-ı Muhammed (sav)’dir. O zaman haydi bu aşkı tüm âleme duyurmaya ve tüm zalimlere kimin peşinden gittiğimizi göstermek için meydanlara koşalım. Ve adaletin hâkim olması için dua ile gayret gösterelim.

 

Vesselam

foto
Yazar: ZeyneL Abidin GÜLSEVER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam