Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriMOBİL BANKACILIK NE KADAR GÜVENLİ?
loader

MOBİL BANKACILIK NE KADAR GÜVENLİ?


Günümüzde milyonlarca cep telefonu kullanıcısı olması birçok işlemin reelden sanal ortama taşınmasına yardımcı olmuştur. Bu işlemler parasal olunca güvenlik ilk akla gelen sorudur.
Bu araştırmamızda siz değerli Van olay gazetesi okuyucuları için bu konuyu mercek altına aldım.
Bu gün Dünyanın en büyük sorunlarından birisi siber suçlardır. Artık reel suçların, siber suçlara oranı gün geçtikçe azalmakta ve yarattıkları sorunlar bazında makas gün geçtikçe daralmaktadır. Sık olarak gazetelerde ve haberlerde karşımıza çıkan siber suçların, akıllı cep telefonlarında da birer tehdit oluşturup, bankacılık işlemlerinizi cep telefonlarından yaparken siber saldırıya uğrama ihtimalinizi sorgulamak gerekmektedir.
Türkiye de ki bankaların siber güvenlikleri oldukça yüksek seviyededir. 2015 yılı içerisinde uluslar arası banka Türkiye’nin büyük ve toplu bir siber saldırıya maruz kalmasını ve müşterilerinden özür dileyerek hiçbir hesabın bilgisine zarar gelmediğini bildiren bir mektup gönderdiğini hatırlamaktayız. Ancak özetle Türkiye de ki hiçbir banka kendisine direkt yapılan siber saldırı nedeniyle kullanıcılarını mağdur etmemiştir. Bir noktaya dikkat çekmek gereklidir ki cep telefonunuzda ki programlar güvenilir değilse, bir çeşit keylogger, Truva atı gibi virüsler cep telefonunuzda bulunuyorsa, bankacılık işlemleriniz o zaman tehlikeye girebilir. Bu nedenle kullandığınız programlara dikkat etmelisiniz.
Akıllı cep telefonunuza, akıllı cep telefonları için geliştirilmiş güvenlik yazılımları ile kolayca koruyabilirsiniz. Belki telefonunuzun performansını biraz düşürebilir ancak akıllı cep telefonları için oluşturulan güvenlik yazılımlarının kaliteli olanları bu performans düşmesini size hissettirmeyecek düzeyde tutacak kadar yalın ve işlevsel programlar oluşturmuşlardır. Bu alanda dünyaca ünlü yazılım markalarının, güvenlik yazılımları hem sık güncellenerek güncel virüslere karşı korur hem de neredeyse ücretsiz olarak kullanıcılara sunulur.
Reel ve sanalda güven içerisinde bir hayat temennisiyle..

 

 

 

foto
Yazar: Levent DALGIN
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal
 Reklam