loader
Advert
Avrupa’da kızamık vakaları 4 kat arttı Avrupa’da kızamık vakaları 4 kat arttı

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da geçen yıl kızamık vakalarında yüzde 400 artış olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’da geçen yıl kızamık vakalarında yüzde 400 artış olduğunu, Avrupa genelinde 21 bin kişinin kızamığa yakalandığını, 35 vakanın ise ölümle sonuçlandığını açıkladı.

Kızamık vakalarının son bir yılda dörde katlanması yetkilileri endişelendirirken, sadece 5 bin 273 vakanın meydana geldiği 2016 yılı en düşük vaka rekoru kırdı ama 2017'de bu rakam dörde katlandı.

Avrupa genelinde 20 binin üzerinde insan kızamık hastalığına yakalandı, 35 kişi ise kızamık yüzünden hayatını kaybetti.

Kızamık vakalarında Büyük Britanya da dahil olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde artış görülürken, en yüksek rakamlara Romanya, İtalya ve Ukrayna'da rastlandı. Romanya ve İtalya’da 5 bin, Ukrayna’da 4 bin, Yunanistan ve Almanya’da 927, Fransa’da 520, İngiltere’de 282, Bulgaristan’da 167, İspanya’da 152, İsviçre’de 105 kişi kızamık oldu.

Türkiye'de ise kızamık vakaları son 10 yılda, 10 kattan fazla azalma gösterdi. 2016 yılında sadece 9 kişi kızamığa yakalanırken, bu sayı 2017 yılında 79'u buldu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kızamık hastalığının son derece bulaşıcı olduğunu ve seyahatler nedeniyle hiç kimsenin tamamen koruma altında olmadığını ifade ediyor. Örgüt iyi bir koruma için nüfusun en azından yüzde 95'inin hastalığa karşı aşı olmasının gerektiğini belirtiyor. Kızamık vakalarının, aşı uygulamasının azaldığı ülkelerde daha çok görüldüğü belirtiliyor. (İLKHA) 

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-