loader
Advert
RAHİM AĞZI KANSERİ FARKINDALIK AYI RAHİM AĞZI KANSERİ FARKINDALIK AYI


Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla "Serviks (Rahim ağzı) Kanseri Farkındalık Ayı" olarak belirlenen Ocak ayı için çalışmalar başlattı.
İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi, Kanser Birimi tarafından halka yönelik olarak "Rahim Ağzı Kanseri ve Erken Teşhisin Önemi" konulu eğitim verildi. Eğitim sonunda katılımcılara KETEM logolu tanıtım malzemeleri hediye edildiği belirtidi.
Serviks (rahim ağzı) kanseri; Dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olup, akciğer kanserlerinden sonra kanserlerden ölümlerde 3. sıradadır. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği; erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edilebildiği zaman da tedavi edilebilmesidir. Ağrısız, acısız ücretsiz olarak 30-65 yaş aralığındaki tüm kadınlar kendi Aile Hekimliği Birimleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ve KETEM(Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)de rahim ağzı kanser taramalarını yaptırabilmektedir.
Önlenmesi ve erken teşhis edildiğinde de tedavisi mümkün olan serviks kanserinde, invazif kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı da tarama yöntemleri oluşturmaktadır. Yapılacak Taramalarla rahim ağzı kanseri henüz ileri evrelere geçmeden tespit edip, etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmek surtiyle, bu kanser sebebi ile ölümlerin ve hasta kalım sürelerinin oranlarının düşürülmesi amaçlanmaktadır, denildi. İLKHA

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-