loader
Advert
GÜMÜŞ’TEN 29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ GÜMÜŞ’TEN 29 EYLÜL DÜNYA KALP GÜNÜ

Haber Merkezi
Van Halk Sağlığı Müdürlüğü 29 Eylül Dünya Kalp Günü münasebeti ile bir mesaj yayımladı.

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Semra Gümüş Gündüz 29 Eylül Dünya Kalp Günü münasebeti ile bir mesaj yayımladı.

Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Semra Gümüş Gündüz 29 Eylül Dünya Kalp Günü münasebeti ile yaptığı açıklamada; kalp krizine bağlı ölümlerin yarısının, belirtilerin başladığı ilk 3-4 saat içinde ve çoğunlukla hastaneye ulaşmadan önce gerçekleştiğini, kalp krizi sırasında kalbe gelen kan akımının bozulduğunu, kan akımının eski düzeyine gelmesi ne kadar gecikirse kalpte oluşan hasarın o kadar arttığını ve buna bağlı kişinin hayatını kaybedebildiğini veya ileriki yaşamında yaşam kalitesini bozan sorunlarla karşılaşılabileceğini ifade etmiştir.

Kalp krizi geçiren bir kişi için tedaviye başlanıncaya kadar geçen sürenin çok önemli olduğunu dile getiren Dr. Gümüş Gündüz kalp rahatsızlıklarında ilk iki saatte doğru tedaviye erişmenin hayati önem taşıdığını vurgulamıştır.

Halkımızın farkındalığını artırmak amacıyla iki temel hedefimiz bulunmaktadır bunlardan birincisi toplumun kalp hastalıklarının belirtileri konusunda bilinçlenmesini sağlanması:
* Kalp krizi belirtileri göğüs, kol, boyun veya çene ağrısı, nefes darlığı, endişe ya da terleme, bulantı, kusma, nabız düzensizliğidir. Kalp krizi belirtileri ortaya çıkar çıkmaz acil tibbi yardım çağrılmamasının kalp krizi tedavisinin önündeki en büyük engellerden birisidir. Çünkü kalp krizi söz konusu olduğunda her saniye önemlidir.

2’ncisi ise Acil durumlarda 112’nin aranarak hastaların hastaneye ambulans ile gitmelerinin ve uygun tedaviye erişmesinin sağlanması:
* Halkımızın kalp krizine hızla müdahale edebilmesi için derhal 112 Acil Servisi aramanın ne kadar önemli olduğunu anlaması gereklidir. Kalp krizinin farklı tiplerinin bulunduğu ve bunların tedavilerinin değişebileceği dikkate alınarak 112 Acil Servisi zaman yitirmeden aranması; kalp krizinin doğru şekilde tedavi edilmesini ve hastaların uygun tedavi merkezlerine sevkini sağlayacaktır.

Dr. Gümüş Gündüz Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için; Sağlıklı beslenin, Düzenli fiziksel aktivite yapın, Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, Alkol kullanmayın, Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenenin, Kan basıncınızı öğrenenin, Kan şekerinizi öğrenenin, Kan lipidlerinizi öğrenenin. Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun tavsiyelerinde bulundu.

 

 

Kategori: Sağlık & Yaşam
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-