loader
Van'da İmsakiye Geleneği  Bitme Noktasında Van'da İmsakiye Geleneği Bitme Noktasında


Recep Karahan/Vanolay
Van'da eski imsakiye geleneğini bitme noktasına geldi.
Ramazan ayının simgesi haline gelen ve sahur ile iftar vakitlerinin takibinde her evin mutfağında ya da odaların başucuna konulan imsakiye, ilerleyen teknolojiye yenik düştü.
Önceki yıllarda her esnafın Ramazan Ayı'ndan önce bastırıp halka dağıttığı imsakiyelerde, teknolojinin ilerlemesiyle akıllı cep telefonları ve dijital saat kullanımını artması talebi azalttı. 
konuyla ilgi konuşan Van’lı  matbaacılık yapan Alaattin Güçlü şunları söyledi:
Teknolojinin gelişimi  ve akıllı cihazların kullanımın yaygınlaşmasıyla imsakiyelerin artık pek rağbet görmediğini söylemek mümkün. Eskiden ramazan ayına 1 ay kala imsakiye siparişlerini alıp  ramazana 1 hafta kala ancak yetiştiriyorduk. O zaman çoğu esnafında imsakiye hassasiyeti vardı. Büfecisinden mobilyacısına, oto galericisine, kuyumcusuna kadar hemen hemen her esnaf kesimi  imsakiye siparişi verip dağıtıyordu. Haliyle her Esnafa ait 30-40 imsakiye çeşitleri oluyordu. Şimdi ise sadece belli başlı esnaflar minimum sipariş veriyorlar.
Günümüz teknolojinin ilerlemesiyle de ve akıllı cep telefonları kullanımında da imsakiye talebini azaltmış durumda. Van'da Matbaa sektörü zaten bitme noktasına gelmiştir.
Van  Günümüz matbaa teknolojisine  ayak uydurmak içinde ciddi anlamda bir yatırım gerektirir, bu da Van şartlarında maddi anlamda  çok zor. Meslektaşlarımızın bir kısmı geliştiremediklerinden dolayı maalesef matbaasını kapattı veya devretti.