Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriVan'da TÜBİTAK tarafından hazırlanan 235 bin 190 kitap okullara dağıtılmaya başlandı
loader
Van'da TÜBİTAK tarafından hazırlanan 235 bin 190 kitap okullara dağıtılmaya başlandı Van'da TÜBİTAK tarafından hazırlanan 235 bin 190 kitap okullara dağıtılmaya başlandı

​Van Valiliği ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) yürütülen proje kapsamında merkez ve ilçelerde, TÜBİTAK'ın öğrenciler için hazırladığı 235 bin 190 kitap okullara gönderilmeye başlandı.

Selahattin Eyyübi Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen törende konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, kentteki tüm kütüphaneleri zenginleştireceklerini ifade etti.

video

Van'da çocukları TÜBİTAK kitaplarıyla buluşturduklarını belirten Balcı, "Yıl sonunda büyük bir ödül töreni yapacağız. Kitap okuma kültürüne katkı sağlamamız lazım. Onun için kitap okuma komisyonlarını çok önemsiyorum. Öğretmenlerimizin çalışmalarını değerli buluyorum. Dünyayı nitelikli kültür yönetir. Her alanda, bilimde, kültürde, sanatta nitelikli kültür sahibi olmanın yolu nitelikli bilgi sahibi olmaktan geçiyor. Nitelikli bilginin asli kaynağı kitaptır." dedi.

Van'da TÜBİTAK tarafından hazırlanan 235 bin 190 kitap okullara dağıtılmaya başlandı

“Kitap okumak boş zaman işi değildir”

Dünyanın ve Türkiye'nin en büyük yazarları, çizerleri, düşünürleriyle çocukları bir araya getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Balcı, "Kitap okuyup da başarısız olan birini görmedim. Kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş olan insanlar çok başarılı. Kitap bir yaşam tarzı olmalı. Kitap okumak bir boş zaman işi değildir. Yeme gibi, su içmek gibi insanın kendisine vakit ayırması gereken, özel gayret göstermesi gereken bir andır. Şurada 235 bin kitap var. 235 bin mutluluk verici, gülücük ve sevinç demek. Bunları birleştirdiğiniz zaman kocaman bir dünya demek. İnsanları birbirinden farklı kılan çalışmaktır. Çalışan insanlar hep öne geçer." diye konuştu.

“Beşeri kaynağın hem bilgi hem beceri ile donanımlı olması gerekir”

Van'da TÜBİTAK tarafından hazırlanan 235 bin 190 kitap okullara dağıtılmaya başlandı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da öğrencileri kitapla buluşturan bu projenin gurur verici olduğunu ifade ederek, Vanlı çocukları gökyüzü gözlem şenliği aracılığıyla bilim ve teknolojiyle buluşturduklarını hatırlattı.

Mandal, "Bugüne ve geleceğe baktığımız zaman birçok sorunla, güçlükle karşı karşıyayız. Bu sorunların en büyük özelliği bilim ve teknolojiyle çözülecek olmasıdır. Bilim ve teknolojiyle çözülmesinin ana ekseninde sadece altyapı değil insan vardır. İnsan kaynağının, beşeri sermayenin olmadığı bir ortamda bu sorunları ancak birilerinin çözmesini bekleriz. Bu beşeri kaynağın hem bilgi hem de beceri donanımlı olması gerekiyor. İşte bilgi donanımı kısmını bu kitaplarımızla gençler ve çocuklarımıza ulaştırmak yönünde çaba sarf ediyoruz." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kitaplar ilçelerdeki okullara gönderildi. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-