Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriVan Denizi Bisiklet Festivalinde 140 Kilometre Geride Kaldı
loader
Van Denizi Bisiklet Festivalinde 140 Kilometre Geride Kaldı Van Denizi Bisiklet Festivalinde 140 Kilometre Geride Kaldı


Haber Merkezi
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan 4. Van Denizi Bisiklet Festivali tüm hızıyla devam ediyor. Festivalin dördüncü gününde 450 kilometrelik parkurun 140 kilometresini tamamlayan bisikletliler Nemrut Krater Gölünü ziyaret ederek alanda çöp topladı.
Van Gölü havzasının değerlerinin ön plana çıkartılması, gölün kirlenmesine Dur’ diyebilmek ve havza koruma eylem planı ve uygulama programına katkı sunmak için Büyükşehir Belediyesi, organizesinde, Van Gölü Aktivistleri ve çevre belediyelerinin desteğiyle 14 Ağustosta başlatılan 4. Van Denizi Bisiklet festivali devam ediyor. İran, İtalya, Almanya ile 81 ilden yaklaşık 250 sporcunun katıldığı festivalde bisikletliler Van Gölü çevresini kapsayan 450 kilometrelik parkurun 140 kilometresini geride bıraktı.
Her günü bir ilçede kamp kurularak gerçekleşen festivalde bisikletliler sabah saatlerinde Reşadiye bölgesinden Bitlis’in Tatvan İlçesine doğru yola çıktı. Yaklaşık 3 saatlik zorlu sürüşün ardından Tatvan’a ulaşan bisikletliler ilk olarak Nemrut Krater Gölünü ziyaret etti. Nemrut Krater Gölünü gezip hatıra fotoğrafları çeken bisikletliler burada farkındalık yaratmak adına sahil şeridindeki çöpleri toplayarak belediye ekiplerine teslim etti.
Nemrut Krater Gölünün dünyanın en önemli doğal alanlarından biri olduğunu belirten Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel “Nemrut Krater Gölü hem Van Gölü havzası hem de dünya için önemli bir alan. Ama ne yazık ki buraya gelen bazı misafirler buranın önemini bilmiyor ve duyarlı davranmıyor. Burası kapalı bir alan ve kirlenmesi çok kolay. Bizler bugün burada farkındalık oluşturmak adına tüm bisikletliler olarak temizlik çalışması yaptık. Amacımız bu muhteşem mirası devraldığımız gibi gelecek nesillere tertemiz olarak bırakmak” dedi.
450 kilometrelik yol ağında bisikletli guruba sağlık, güvenlik ve teknik anlamda destek veriliyor. Festival 21 Ağustos'a kadar devam edecek.

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-