Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriSağlık Bakanı Koca'dan 'maymun çiçeği' açıklaması
loader
Sağlık Bakanı Koca'dan 'maymun çiçeği' açıklaması Sağlık Bakanı Koca'dan 'maymun çiçeği' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği vakasının ülkede olmadığını söyledi.

Maymun Çiçeği virüsüne yönelik Türkiye'de çalışma olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Bakan Koca, "Türkiye'de maymun çiçeği vakası yok. Pandemiye sebep olacağına inanmıyorum" dedi.

Koca şu ifadeleri kullandı: "Çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu biliyoruz. Bu konu ile ilgili dünyada 1970’den sonra geliştirilmediğini hepimiz biliyoruz. Ama anlıyoruz ki Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerin o dönemde canlı virüsü imha etmediği aşı olarak geliştirdiğini görüyoruz. Biz de bu noktada arkadaşlarla, bilim kuruluyla özellikle geliştirmek noktasında neler yapabiliriz bununla ilgili de istişare halindeyiz. Ama dünyada gelişimi hatta canlı virüs aşısının ima edildiği olmaması gereken bir geçmiş dönem yaşanmışken bunun gereğinin yapılmadığını görüyoruz." dedi.

Vatandaşların tedirgin olamaması gerektiğini belirten Koca, "Maymun çiçeği ile ilgili bugüne kadar bizde görülen vaka olmadı. Bu konuda gereksiz bir tedirginlik olmamalı. Vatandaşımız müsterih olsun. Bu anlamda yeri geldiğinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bakanlığımız yakın takip etmekte." ifadelerini kullandı. (İLKHA)  

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
 Reklam