Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleri'Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması' Türkiye finali gerçekleştirildi
loader
'Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması' Türkiye finali gerçekleştirildi 'Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması' Türkiye finali gerçekleştirildi

Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Anadolu imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları arasında gerçekleştirilen 'Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nın bu yılki Türkiye finali Ağrı'da gerçekleştirildi.

Program öncesi Kültür ve Kongre Merkezi Sergi salonunda Ağrı Valiliği koordinesinde ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Ağrı Şubesi tarafından organize edilen 'Ağrı Önder Sanat Atölyesi Hat ve Naht Sergisi' açılışı gerçekleştirildi.

Ardından düzenlenen 'Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'nın bu yılki Türkiye finali, Ağrı Valiliğinin koordinesinde, Ağrı Belediyesi ve Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin katkılarıyla, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi Osmanlı Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

video

Programa, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Abdulhalik Karabulut, Ağrı Vali Yardımcısı Kerem Türker, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Hamur Belediye Başkanı Cezmi Ergül, Taşlıçay İlçe Başkanı İsmet Taşdemir, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mehmet Nuri Yıldız, kurum amirleri, STK temsilcileri, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Türkiye genelinde 81 ilden 2 bin 566 öğrencinin katılımıyla düzenlenen il finallerinin ardından her ilin birincisinin katılımıyla mart ayında bölge finalleri gerçekleştirildi. Ağrı’da gerçekleştirilen Türkiye Finali’ne katılmaya hak kazanan öğrenciler, vatandaşların yoğun katılımı ile düzenlenen programda Kur’an-ı Kerim ziyafeti verdi.

Ayasofya-i Kebir Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu tilaveti ile başlayan programda açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek gerçekleştirdi.

'Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması' Türkiye finali gerçekleştirildi

"İmam hatip okullarımız ülkemizde kitabın ayetleri ile kainatın ayetlerini aynı çatı altında birleştiren bir kurumdur"

Programda kısa bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, "Değerli davetliler 1985 yılında 2022 yılına kadar yaklaşık 30 yıllık mazisi olan bir yarışmaya iştirak ettiniz. Bakanlık olarak her bir okullarımızda çocuklarımızın milli, manevi, ahlaki, insani, kültürel değerleri edinmesi için çaba sarf ediyoruz. İmam hatip okullarımız ülkemizde kitabın ayetleri ile kainatın ayetlerini aynı çatı altında birleştiren bir kurumlar olarak 110 yıldır yoluna devam eden bir çınar olarak yer almakta. Bugün bu çınarın gölgesinde yetişen yavrularımızın Kur’an tilavetine şahit olacağız." dedi.

Programda konuşan Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ise, "Elbette ki 1412 yıl önce 610 yılında Peygamber efendimize vahiy geldiğinde hepimizin kitabı Kur'an-ı Kerim toplum için önemli bir eserdir. Allah'ın kelamında ne ararsanız var. Adalet, ilim, hikmet, ariflik, düzen, kural var. Dünyada herkesin faydalanabileceği Allah'ın kelamı. Eğer biz Kur'an-ı Kerim'i anlarsak, Kur'an-ı okuyup yaşamımızı ona göre dizayn edersek ne Somali, ne Irak ne Ukrayna ve nede Amerika Birleşik Devletlerinin zulmü, ne PKK'nin terörü olur, nede kardeşler arasında kavga olur. Bugün ne çekiyorsak Kur'an-ı Kerim'e uymamamızdandır." ifadelerini kullandı.

'Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması' Türkiye finali gerçekleştirildi

Programda kısa bir konuşma yapan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Abdulhalik Karabulut, "Müslüman bir anne babanın çocukları olduk, hamdolsun Müslüman bir beldede Müslümanca yaşamaya çalışan dostlarımız, akrabalarımız ve sizler varsınız. Öyle bir kitabımız var ki, kitaba baktığımızda ibadet olarak o bakışı kabul ediyoruz." şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Üyesi Fatih Okumuş, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Davut Kaya, İstanbul Çamlıca Camii İmam Hatibi Kerim Öztürk ve Ayasofya-i Kebir Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’ndan oluşan seçici kurul üyelerinin son değerlendirmelerini yapmasının ardından sonuçlar açıklanarak en yüksek dereceyi alan karilere ödülleri takdim edildi.

'Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması' Türkiye finali gerçekleştirildi

Doğru, ölçülü ve makamı ile Kur’an-ı Kerim’i birbirinden güzel okuyan 20 öğrencinin yer aldığı 'Genç Sada Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması' Türkiye Finali'nde ortaokul kategorisinde birinci Ahmed Kinni, ikinci Eslem Emin Bal ve üçüncü Ömer Baydar olurken; lise kategorisinde birinci Mehmet Ali Sarıtürk, ikinci Mahmut Sami Songur ve üçüncü Abdullah Emir Altun oldu. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
 Reklam