Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriG7 ülkeleri Rusya'dan petrol ihracatını bitirme kararı aldı
loader
G7 ülkeleri Rusya'dan petrol ihracatını bitirme kararı aldı G7 ülkeleri Rusya'dan petrol ihracatını bitirme kararı aldı

​G7 ülkeleri, Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya'dan petrol ihracatını kademeli olarak bitireceklerini ya da tamamen keseceklerini duyurdu.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada'dan oluşan G7 ülkelerinden Rusya'ya karşı yeni yaptırım kararı geldi. G7 ülkeleri, bu yaptırımlar kapsamında Rusya'dan petrol ihracatını kademeli olarak bitirme kararı aldı.

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken, dünya ülkeleri de Rusya'nın savaşı durdurmasına yönelik yaptırımlarını kademeli olarak artırıyor. Avrupa Birliği ülkelerinin Rusya'dan gaz alımını kesme düşüncelerinin ardından bu kez de G7 ülkelerinden yeni bir hamle geldi.

G7 ülkeleri, Rusya'ya yönelik yeni yaptırım paketi kapsamında Rusya'dan petrol ihracatını kademeli olarak bitireceklerini ya da tamamen keseceklerini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1 Nisan itibarıyla gaz anlaşması taraflarının ödemelerini ruble ile yapmasını şart koşan kararnameyi imzalamış ve bu koşula uymayanların anlaşmalarının durdurulacağını söylemişti. 

ABD, Ukrayna'nın yaptırımların genişletilmesi çağrısında bulunmasının ardından Rusya'dan petrol, gaz ve kömür ithalatını tamamen yasakladığını duyurdu.

Rusya, ABD ve Suudi Arabistan'ın ardından dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi durumda. (İLKHA)

 

 

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
 Reklam