Van Haber, Van güncel haber, Van yerel haber, Van haberleri, Van son dakika haberleriVan'daki balık ölümlerine ilişkin ilk analizlerin sonuçları açıklandı
loader
Van'daki balık ölümlerine ilişkin ilk analizlerin sonuçları açıklandı Van'daki balık ölümlerine ilişkin ilk analizlerin sonuçları açıklandı

Van Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şubesi ekipleri, Koçköprü ve Sarimemet barajlarında balık ölümlerinin olduğu ihbarı üzerine yapılan araştırmada, ölümlerin ani yükselen su sıcaklığından kaynaklanmış olabileceği belirtildi.

İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi ekipleri tarafından yapılan ilk incelemelerde, barajların çevresinde ölmüş balık iskeletlerinin olduğu, baraj kıyılarında balıkların su içerisinde sersemlemiş halde yüzdükleri ve bu yıl yaşanan kuraklıktan dolayı su seviyesinin düştüğü görüldü.

Ayrıca Koçköprü Barajı'nda suyun çekildiği yerlerde bazı cepler oluştuğu, bu ceplerde kalan sazan balıklarının öldükleri tespit edildi.  

video

Sarımehmet ve Koçköprü barajlarında yerinde yapılan analizlerde "PH, Çözünmüş Oksijen, Sıcaklık, İletkenlik, Tuzluluk" gibi herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığını belirtildi. 

Barajların çevresinde yerleşim yerlerinin yoğun olmadığı, suya karışmış herhangi bir kimyasal atığın olmadığı belirlendi.

Ayrıca barajlarda su ve balık numunesi alınarak incelenmek üzere Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesine gönderildi.

Yapılan açıklamada; yerinde ölçülen parametre (PH, Ç.O, sıcaklık, tuzluluk, E. İ) değerlerinin sazangiller için uygun olduğu, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Hastalıklar Ana Bilim Dalında yapılan Bakteriyal analizlerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı, balıkların ölüm nedeninin ani su sıcaklık değişiminden dolayı balıkların şoka girerek ölmüş olabileceği, ancak kesin ölüm nedeninin üniversitede yapılacak diğer su analiz sonuçlarından sonra belli olacağı bildirildi. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-
Advert