loader
Soğuk havada hareket halindeki araçlar dondu, ısınmak için zorlanan araç alev aldı Soğuk havada hareket halindeki araçlar dondu, ısınmak için zorlanan araç alev aldı

Soğuk hava dalgasının etkisinin sürdürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi illerinde hayat olumsuz etkileniyor.

Soğuk havanın etkili olduğu illerden Ağrı'da gece ölçülen hava sıcaklığı sıfırın altında eksi 32'yi gördü.

video

Aşırı soğukların etkili olduğu kentte bulunan Murat Nehri'nin üzerini buhar kapladı, ağaçlara kırağı düştü. Çatılardaki sarkıtlar metrelerce uzadı.

Soğuklar nedeni ile hareket halindeki tır yolun ortasında donunca araç sahipleri saatlerce aracı çalıştırmak için uğraş verdiler.

Araç sahibi Emrah Işık gün içinde araç termometresinin eksi 27'yi gösterdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şuan hava çok soğuk. Araç termometresi eksi 27'yi gösterdiği sırada araç halindeyken dondu. Gördüğünüz gibi bıyıklarımda donmuş adeta, yaklaşık 2 saattir aracı çalıştırmak için uğraşıyoruz. Mazotu ısıttık, çalışması yönünde umutluyuz."

Park halindeki bir araç alev aldı. Aracın aşırı soğuklarda ısınırken alev aldığı tahmin ediliyor.

ğrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Otoparkında bulunan hafif ticari araç, birden alev alarak yanmaya başladı. Çevredeki vatandaşlar ve hastane görevlileri yangın tüpleri ile ilk müdahalede bulunarken kısa sürede olay yerine gelen İtfaiye ekipleri, yangın diğer araçlara sıçramadan söndürmeyi başardılar. Çıkan yangın nedeni ile araçta maddi hasar meydana geldi.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, havanın az bulutlu ve açık geçeceği bölgede, sabah saatlerinde buzlanma, don ve yer yer sis bekleniyor.

Sıcaklıkların mevsim normallerinde seyredeceği bölgede, rüzgar kuzeyden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 32, Ardahan ve Kars'ta 24, Erzurum'da 20, Iğdır ve Erzincan'da 13 ve Tunceli'de 10 derece ölçüldü.

Gün içinde en yüksek sıcaklıkların Tunceli'de 4, sıfırın altında olmak üzere Erzincan'da 2, Ardahan ile Iğdır'da 3, Kars'ta 5, Erzurum'da 7 ve Ağrı'da 15 derece olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde kuvvetli buzlanma, don, sis ve pus olayı ile dik ve eğimli bölgelerde çığ tehlikesinin bulunduğu bölgede, vatandaşlarla yetkililerin dikkatli ve tedbirli olması istendi. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-