loader
Siyonist işgal rejimi sağlık personeli ve araçlarını hedef alıyor Siyonist işgal rejimi sağlık personeli ve araçlarını hedef alıyor

Filistin Kızılay Cemiyeti, işgal rejiminin Filistin Kızılay'ı personeline ve araçlarına yönelik saldırılarına ilişkin açıklamada bulundu.

Siyonist işgal rejimi askerlerinin sağlık hizmeti sunan personelini hedef aldığı belirtilerek, Tubas kentinin doğusundaki Teyasir kontrol noktasında yaşanan arbedede karnından kurşunla vurulan bir Filistinliyi ambulans içindeyken gözaltına almaya çalıştığını bildirdi.

Açıklamanın devamında, söz konusu yaralıyı tedavi etmeye çalışan sağlık görevlilerinin işgal askerlerinin saldırısına uğradığı ve darp edildikleri kaydedildi.

Cemiyet, bu davranışın uluslararası insan hakları yasa ve kurallarını, özellikle 1949 tarihli Dördüncü Cenevre Sözleşmesi’ni açık bir şekilde ihlal etmek olduğunu ifade etti.

Açıklamada, sağlık çalışmalarını kolaylaştırmanın, on yıllardır yürürlükte olan uluslararası hukukun ve insani teamüllerin bir parçası olduğu vurgulandı.

Cemiyet son olarak, işgal rejimini, bu ihlallerden vazgeçmeye ve uluslararası insan hakları hükümlerine uymaya çağırdı. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-