loader
Advert
Milletvekili Arvas’tan Kapıköy ve serbest bölge girişimi Milletvekili Arvas’tan Kapıköy ve serbest bölge girişimi


Haber Merkezi

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ı ziyaret ederek, Türkiye-İran arasında yapılacak görüşmelerle Van’da serbest bölge kurulması ve Kapıköy Sınır Kapısı’nın açılması gibi konuları görüştü.
Van Milletvekili Abdulahat Arvas,  beraberinde bulunan Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu,  Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ı ziyaret etti.  

Milletvekili Arvas, ülke ekonomisi genel olarak ihracata dayalı bir büyüme anlayışı içinde olmuştur.  Bu nedenle Türkiye dünyanın en çok gümrük kapısı olan ülkelerinden birisidir. Türkiye’de 1979 yıllarında başlayan sınır ticareti, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinin gelişmesi için önemli bir kaynak ve istihdam aracı olmuştur. Ancak günümüz şartlarında mevcut haliyle sınır ticareti yeterli değildir.  Kara sınırı olan iller bu avantajından daha çok faydalanması gerekmektedir. Van’da bu kapsamda bulunan sınır illerimizden biridir. Kapıköy- Razi sınır kapısının kontrollü bir şekilde geçişlere açılması için daha önce Ticaret Bakanımız ile görüşmüştük, bu konuda ki talebimizi bu günde Dışişleri Bakanlığımıza ilettik.

Sayın Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile yaptığımız görüşmede Türkiye- İran ilişkileri, iki ülke arasındaki ticaret hacmi ve sınır kapıları ile ilgili istişarelerde bulunduk. Kapıköy sınır kapısının kontrollü bir şekilde açılması hususunu ve bu konudaki kamuoyu beklentisini kendilerine aktardık. İnşallah salgın sonrası normalleşme sürecinde ülkemiz ve bölgemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacak bir ticari potansiyele sahip olan Van Kapıköy-Razi sınır kapısının transit geçişlere açılması, bununla ilgili Hoy-Razi arasında bulunan kotor vadisindeki yolun ihya edilmesi gerektiğini ifade ettik. Kapıköy sınır kapısının daha aktif hale gelmesi amacıyla Van’da İran Konsolosluğunun kurulması  ki ülke ilişkilerini geliştirecek, ticaret hacmini arttıracak Çaldıran Çilli ve Başkale Gelincik sınır kapılarının açılması gerektiğini anlattık, Bunun aynında gündemimizde olan her fırsatta dile getirdiğimiz 290 kilometre sınırımız olan İran ile Ortak Serbest Ticaret Bölgesi kurulması konusunda ki talebimizi söyledik ve bu konuklarda Dışişleri Bakanlığımızdan destek istedik. Bölgemizin ve Van’ın stratejik konumu nedeniyle sahip olduğu bu avantajı ekonomik değere dönüştürmek için gayretimiz sürecek, İlimizin kalkınması ve hemşerilerimizin refahı toplumsal konuların takipçisi olmaya devam edeceğiz.

 

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-