loader
Advert
Azerbaycan ordusu 27 yılın ardından Ağdam'a girdi Azerbaycan ordusu 27 yılın ardından Ağdam'a girdi

Ermenistan ile yapılan anlaşma gereği işgal altındaki Azerbaycan topraklarından Kelbecer 15 Kasım, Ağdam 20 Kasım, Lâçin ise 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a teslim edilecekti.

Dağlık Karabağ'da 44 gün süren çatışmaların ardından, Rusya'nın arabuluculuğunda, Azerbaycan ve Ermenistan arasında 10 Kasım'da varılan anlaşmayla, tüm askeri faaliyetlerin durdurulması karara bağlandı.

Anlaşmaya göre; işgal altındaki Azerbaycan topraklarından Kelbecer 15 Kasım, Ağdam 20 Kasım, Lâçin ise 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a teslim edilecekti.

Erivan yönetimi, Rusya aracılığı ile Kelbecer'den çıkmak için biraz daha süre istemiş, Azerbaycan da sürenin 25 Kasım'a kadar uzatılmasını kabul ettiğini duyurmuştu.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında Rusya'nın ara buluculuğunda imzalanan anlaşma gereği, Azerbaycan ordusunun 27 yılın ardından Ağdam'a girdiği duyuruldu.

Ağdam, 1993'te Ermenistan ordusu tarafından işgal edilmişti. İşgal nedeniyle yaklaşık 200 bin Azerbaycanlı bu toprakları terk etmişti. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-