loader
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 'Kimsesizler' dizisi hakkında açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 'Kimsesizler' dizisi hakkında açıklama

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir televizyon kanalında "kimsesiz çocukları" konu alan diziyle ilgili yaptığı açıklamada, "RTÜK tarafından incelenmesi yerinde olacaktır." ifadelerine yer verdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bir televizyon kanalında, 'kimsesiz çocukları' konu alan dizi ile ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur.

Öncelikle bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti'nde kimse, kimsesiz değildir. Devletimiz ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımıza imkânlarını ve sosyal hizmet modellerini seferber etmektedir.

Dizinin tanıtımlarında çocuk koruma sistemimiz hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olunmadığı görülmektedir.

Fragmanda çocuklara yönelik söylenen sert ve hoyrat ifadeler kamuoyu vicdanını yaralamıştır.

Çocuk alanında çalışmalar yapan Sivil Toplum Kuruluşları da dizinin içeriğine dair şikâyetlerini çeşitli mecralar aracılığı ile Bakanlığımıza ulaştırmışlardır.

Dizinin konusu, konunun işleniş biçimi ve fragmanındaki görüntüler değerlendirildiğinde; devlet koruması altındaki çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyeceği, çocuklarımıza büyük bir özveri ile bakım hizmeti sunan personellerimizi töhmet altında bırakacağı değerlendirilmektedir.

Söz konusu dizinin senaryosunun ilgili mevzuat doğrultusunda, çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek yayın akışına girmeden önce RTÜK tarafından incelenmesi yerinde olacaktır.

Bu amaçla, ilk tanıtımın yayınlanmasının hemen akabinde, 21 Eylül 2020 tarihinde Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından RTÜK’e resmi yazı yazılmıştır.

Yarınımız olan çocuklarımızı koruyabilmek için onları örselemeyecek bir yayın dilini hep beraber oluşturabileceğimize inanıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-