loader
Avrupa Parlamentosu'ndan, AB liderler zirvesi öncesi Türkiye kararı Avrupa Parlamentosu'ndan, AB liderler zirvesi öncesi Türkiye kararı

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de AB üyeleri Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile yaşanan krizde diyaloğa çağırarak aksi takdirde AB'nin ek yaptırımları devreye sokmaya hazır olması gerektiğini duyurdu.

AP'de oylanan kararda, "Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'ne bağlı münhasır ekonomik bölgelerdeki eylemleri" kınanarak Yunanistan ve GKRY ile tam dayanışma vurgusu yapıldı.

57 ret, 36 çekimser ve 601 evet oyuyla kabul edilen kararda, AB'nin kendi çıkarlarını korumakta net ve kararlı olduğu belirtilerek Türkiye hükümeti "Doğu Akdeniz'deki tüm yasa dışı keşif ve sondaj çalışmalarını derhal durdurmaya, Yunan hava sahası ile Yunan ve GKRY karasularındaki ihlallere son vermeye ve savaş çığırtkanı söylemden vazgeçmeye" çağrıldı.

Kararda çözüme sadece diyalog, diplomasi ve müzakereler yoluyla ulaşılabileceği belirtilerek başta Türkiye olmak üzere tüm aktörlerin bölgeden askerlerini derhal çekmek suretiyle gerilimin yatışmasına katkıda bulunması istendi. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-