loader
Irak, Türkiye sınırına askeri sevkiyat yaptı Irak, Türkiye sınırına askeri sevkiyat yaptı

Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde PKK'ye yönelik düzenlediği Pençe-Kaplan Operasyonu'nda iki Iraklı subayın öldürülmesinin ardından, Irak ordusu Türkiye sınırına askeri sevkiyat yaptı.

Türkiye'ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) önceki gün Erbil'in Soran ilçesine bağlı Sidekan kasabasında düzenlediği saldırının ardından Irak Sınır Muhafız Güçleri'nden sınıra çok sayıda askeri sevkiyat yapıldı.

Bölgede Kalereş, Berbizin, Geruy Zen, Kuti Hecer ve Goşine bölgelerinde 6 güvenlik noktası kurulması bekleniyor. Ancak bazı bölgelerde PKK askeri üslerin kurulmasına karşı çıkıyor.

Peşmerge'nin sınıra sevk edilmediği, bölgedeki Iraklı askerlerin sayısının 500'e yakın olduğu belirtiliyor.

Ne olmuştu?

3 gün önce Soran ilçesi sınırlarında PKK ile Irak sınır muhafızları arasında çatışma yaşanmış, Irak ordu güçleri yaşanan çatışmaların ardından sorunun çözülmesi amacıyla PKK ile toplantı yapmak için önceki gün bölgeye gitmişti.

TSK’ya ait SİHA’lar, Irak ordu güçleri ile PKK’lilerin sınıra yakın bölgede toplantı yaptığı yeri bombalamış, aralarında iki Kürt komutanın da olduğu birkaç sınır muhafızı ile 7 PKK'linin öldürüldüğü ifade edilmişti. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-