loader
ÇAYKUR: İlk sürgünde 245 bin ton yaş çay toplandı ÇAYKUR: İlk sürgünde 245 bin ton yaş çay toplandı

​Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), bu yılın yaş çay sezonunun ilk sürgün döneminde 245 bin ton alındığını belirtti.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, bugün itibarıyla birinci sürgün döneminde toplam 245 bin ton çay alımı yapıldığı belirtilerek, yaş çay alımlarının 19 Mayıs'ta başladığı hatırlatıldı.  

Coronavirus (Covid-19) nedeniyle endişe ve tedirginlik yaşadıkları belirtilen açıklamada, "19 Mayıs’ta başladığımız ve bugün itibariyle tamamladığımız birinci sürgün döneminde toplam 245 bin ton çay alımı yapılmıştır. Sürgün boyunca fabrikalarımızın tamamında işleme kapasitesinin üzerine çıkılarak ve bayram günlerinde de alım yapılarak maksimum seviyelerde üretim gerçekleştirilmiştir.

Bilindiği üzere pandemi sürecinde başlayan kampanya dönemine, özellikle üreticilerimiz nezdinde bir takım endişe ve tedirginlikler içerisinde girilmiş olsa da hamdolsun aldığımız tedbirler ve yapılan planlamalarla, müstahsillerimizin sabır ve uyumları neticesinde rahat ve huzurlu bir çay alım süreci yaşanmıştır. Dolayısıyla olağan dışı şartlar altında yaşanılan bu sürece, fedakâr ve anlayışlı yaklaşımlarıyla olumlu katkıda bulunan başta üretici ve çalışanlarımıza husussan teşekkür ederiz." denildi.

Açıklamanın devamında, "'Her sıkıntının arkasında birçok hayır ve hikmet vardır' sözünde olduğu gibi Coronavirius salgın hastalık sürecinin olumlu neticelerinden bir tanesi, üreticilerimizin aile tarımına tekrar dönerek kendi çaylarını toplamaları olmuştur. Yerli veya yabancı işçilere verilecek milyonlarca para heba edilmediği için bölge ve aile içerisinde kalan, etkileri sonra daha iyi anlaşılacak ekonomik katkılar sağlanmıştır.

Yine diğer bir olumlu neticesi de; çaylıklarımızın gözle görünür düzeldiği ve neticesinde ise çaylarımızda toplama hatalarının azalması şeklinde olmuştur. Bunun devam ettirilmesi halinde zaman içerisinde çay bahçelerinin iyileşerek verim artışları yaşanacağı ve çay kalitesinin artacağı kanaatindeyiz. Unutmayalım ki; hiçbir el veya yabancı işçi gerçek üreticinin, kendi alın terinin ve emeğinin yerini tutamaz." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-