loader
Advert
Van SDİ Diyarbakır Kulp Saldırısını Kınadı Van SDİ Diyarbakır Kulp Saldırısını Kınadı

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi (Van SDİ), Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde PKK terör örgütünün sivillere karşı yapmış olduğu katliamı yaptığı yazılı açıklama ile kınadı.

Terör örgütü PKK, 35 yıldır gerçekleştirdiği kanlı saldırılarda güvenlik güçlerini şehit ederken aralarında bebek, çocuk ve kadınların da bulunduğu binlerce kişiyi katletti. Bu hain saldırıların sonuncusu Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde gerçekleşti. Bu saldırı daha önceki sivil katliamları da akıllara getirdi. Son olarak 5 kişinin hayatını kaybettiği Diyarbakır saldırısını (Van SDİ) yaptığı açıklama ile kınadı.

Açıklamayı 44 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Van Sivil Dayanışma inisiyatifi adına dönem sözcüsü Cevdet Arvas Yaptı.

Yapılan açıklamada; “Tüm dünyada ve ülkemizde Covid-19 salgını ciddi bir şekilde insan hayatını tehdit ederken ve sağlık çalışanlarımız olağanüstü bir çaba sarf ederken terör örgütü PKK, katliamlarını sürdürmektedir.

"Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bu dönemde, dayanışma son derece önem arz ederken birtakım fırsatçıların türemesine şaşırmıyoruz! Etnik kimlik üzerinden ırkçılık yapan sözde milletvekilleri ve siyasetçiler gördük. Sokak sokak gezerek megafonla ortalığa fitne saçan sözde vekiller, özde örgütçüler ortaya çıktı. Bu dönemde fırsatçılık yaparak millete korku salmaya çalışan ve devletimizin vatandaşlara yönelik üstün çabalarına gölge düşürmeye çalışanları gördük.” İfadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında halkın PKK terör örgütüne hiçbir şekilde pirim vermemesi gerektiğine dikkat çekilerek; “Halkımız da kesinlikle amaçları art niyet olan eli kanlı terör örgütüne pirim vermemelidir. Terörle mücadeleye 'halk sağlığı sorunu' diyerek PKK'nın cinayetlerini görmezden gelen siyasi partileri, insan hakları örgütlerini, meslek örgütlerini ve sendikaları PKK'yı kınamaya davet ediyoruz. Bu cinayetleri kınamayanların suça ortak olduklarını buradan ilan ediyoruz. Aynı zamanda Ülkemiz ile ilgili her konuda yorum yapan ve çeşitli sebeplerle, haksız şekilde ülkemize tepki gösterme küstahlığında bulunan, AB kurumlarının, ülkemizdeki elçiliklerin, insan hakları örgütlerinin ve  uluslararası sendikal grupların bu katliamlarını görmezden gelmelerini de kınıyoruz. PKK terör örgütünün emekçi ve sivil katliamlarını lanetliyoruz. İnsan hayatı kurtarmanın büyük önem taşıdığı böyle bir dönemde, PKK terör örgütünün katliamlarına karşı demokrasi ve insan haklarını savunduğunu iddia eden siyasi partileri, insan hakları örgütlerini, meslek örgütlerini, sendikaları, baroları, akademisyenleri, gazetecileri, sanatçıları ve oyuncuları da Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde yaşanan kanlı saldırıya ses çıkarmaya davet ediyoruz.” Denildi.

                                                                                                         

VAN SDİ (VAN SİVİL DAYANIŞMA İNSİYATİFİ ÇATISI ALTINDAKİ BİLEŞENLERİ

1

ADIM-DER

2

AKADEMİ-DER

3

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ- VAN ŞUBESİ

4

ANADOLU ÖĞRENCİ BİRLİĞİ VAN

5

ANESİAD VAN ŞUBESİ

6

BÜRO MEMUR-SEN VAN ŞUBESİ

7

BİLHİKEM DERNEĞİ

8

BİRLİK VAKFI ŞUBESİ

9

BİLİM GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ

10

CAN SUYU DERNEĞİ

11

CİHANNÜMA DAY.İŞBİR.DER. VAN TEMSİLCİLİĞİ

12

DİYANET-SEN VAN ŞUBESİ

13

EVRENSEL HAFIZLAR DERNEĞİ VAN ŞUBESİ

14

EĞİTİM-BİR-SEN VAN ŞUBESİ

15

EĞİTİME DESTEK PLATFORMU

16

FATİH KURAN KURSU VAN

17

GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ

18

HAYRAT VAKFI VAN ŞUBESİ

19

HÜSREV PAŞA KÜLTÜR ve EĞİTİM VAKFI

20

HAK VE KARDEŞLİK DERNEĞİ

21

HAKSİAD

22

HAK-İŞ SENDİKASI

23

İLİM YAYMA CEMİYETİ VAN ŞUBESİ

24

İNSAN ve MEDENİYET HAREKETİ VAN

25

İNSANİ YARDIM VAKFI(İHH) VAN ŞUBESİ

26

İPEKYOLU DİNİ VE HAYRİ HİZMETLERİNİ DESTEKLEME DER.

27

İSRA-DER

28

İYİLİK DERNEĞİ VAN ŞUBESİ

29

KEVSER EĞİTİM DERNEĞİ

30

MEMUR-SEN VAN İL BAŞKANLIĞI

31

MÜSİAD VAN ŞUBESİ

32

ÖZGÜR-DER VAN

33

UMUT KERVANI

34

ŞUURLU ÖRETMENLER DERNEĞİ

35

TATVAN DER

36

TÜMSİAD VAN ŞUBESİ (BEŞİR ve DOST KAPISI DER.)

37

TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI(TÜGVA) VAN ŞUBESİ

38

VAN DOST ELİ DERNEĞİ

39

VAN GENÇ-DER

40

VAN İKRA EĞİTİM DERNEĞİ

41

VEREN EL DERNEĞİ VAN ŞUBESİ

42

VAN HATUNYE İLİM DER.

43

VAN İMAM HATİP MEZUNLARI DER.(ÖNDER)

44

YARDIMELİ DERNEĞİ VAN TEMSİLCİLİĞİ

 


Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-