loader
Erbaş: Ayet ve hadislerle ilgili yorum yapan herkesi hassas davranmaya davet ediyorum Erbaş: Ayet ve hadislerle ilgili yorum yapan herkesi hassas davranmaya davet ediyorum

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kahramanmaraş'ın Pazarcık İlçesi'ndeki Kur'an Kursu ve mescidinin açılışında yaptığı konuşmasına yönelik bazı medya mecralarında yapılan yorumlara ilişkin açıklama yaptı.

 

Açıklamada Erbaş, "Ayet ve hadislerle ilgili konuşan, yorum yapan herkesi azami düzeyde dikkatli olmaya ve hassas davranmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Erbaş, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu paylaşımlara yer verdi:

Geçtiğimiz günlerde bir ilçemizde vatandaşlarımızın büyük fedakârlıklarla yaptırdığı güzel bir Kur'an kursu ve mescidinin açılışında Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), 'Her kim Allah için bir mescit yaparsa/yaptırırsa, Allah da onun için cennette benzeri bir ev yapar.' (Sahih-i Müslim, Zühd, 44) hadis-i şerifini paylaştım. İlçe sakinlerinin her birinin bu Kur'an kursu ve mescidinin yapımında emeği olduğu için onların emeğine hürmeten, burada bir tuğla kadar dahi katkısı olanın bu müjdeden nasipleneceğini hatırlattım. Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), bu hadis-i şerifiyle ilgili bazı medya mecralarında yapılan birtakım paylaşımları, konuşmaları, hadis-i şerife karşı özensiz ve gelişigüzel yorumları büyük bir hayret ve üzüntü ile takip ettim.

Paylaşımının devamında Erbaş, "Önemle bir kez daha ifade etmeliyim ki, samimiyetle yapılan küçük iyiliklere büyük mükâfatlar müjdeleyen, 'İman edip iyi işler yapanlara konak olarak Firdevs cennetleri vardır' (Kehf, 107) ayet-i kerimesi ve 'Günahkâr olmasına rağmen, bir köpeğe kuyudan su çekip içirdiği için cennetle müjdelenen bir kadın' (Sahih-i Buhari, Şirb,9) hadis-i şerifinde olduğu gibi pek çok ayet ve hadis vardır." ifadelerini kullandı.

Son olarak Erbaş, ayet ve hadislerle ilgili konuşan, yorum yapan herkesi azami düzeyde dikkatli olmaya ve hassas davranmaya davet ettiğini belirtti. (Mehmet Said Çelik-İLKHA)

]]>

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-