loader
TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesine bir milyonu aşkın başvuru TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesine bir milyonu aşkın başvuru

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesine toplam bir milyon 92 bin 741 başvuru yapıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi açılışına katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, "Çağının ötesine geçemeyen şehirler, bir süre sonra cazibelerini yitirmeye mahkûmdur" ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şehirlerimizde bir yandan tarihi, kültürü, medeniyeti koruyacak, diğer yandan yeni ihtiyaçlara uygun yatırımlara yöneleceğiz. Yaşlı, kadın, çocuk, engelli dostu olmayan, günün 24 saati sokaklarında huzurun kol gezmediği bir şehir, akıllı olsa ne olur, olmasa ne olur. Şahsiyeti olmayan, insanı öncelemeyen, dört bir yanında ilim, irfan, sanat ocakları tütmeyen bir şehrin aklı da olmaz." dedi.

Akıllı şehirler kavramının 1990'lı yıllarda ortaya çıktığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En sade şekilde teknolojinin şehirlere uyarlanması olarak ifade edebileceğimiz bu yaklaşım, giderek yaygınlaşmış ve benimsenmiştir. Her ne kadar benzer bilişim teknolojileri kullanılıyor olsa da akıllı şehir uygulamaları, her ülkenin, her şehrin kendi ihtiyaçlarına, kendi imkânlarına, kendi altyapısına göre değişebilmektedir. Türkiye olarak biz de kendi akıllı şehir stratejilerimizi geliştirmek için çalışmalara başladık." diye ekledi.

"100 bin sosyal konut projesine bir milyon 92 bin 741 başvuru"

TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesine yapılan başvurulara ilişkin bilgilendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TOKİ'nin 100 bin sosyal konut projesine toplam bir milyon 92 bin 741 başvuru yapıldı." dedi.

"Marka şehirler hedefimize giden yol akıllı şehir çözümlerinden geçiyor"

Belediyelerin akıllı şehir kavramı çerçevesinde önlerinde; altyapı, güvenlik, enerji, yönetim, eğitim, sağlık, bina ve ulaşım gibi alanlarda çok geniş bir potansiyel bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu alanlardaki uygulamaların ortak amacı, daha az maliyetle daha verimli ve etkili hizmet sunabilmektir. Akıllı şehir hizmetleriyle insanların hayat kalitelerini ne kadar yükseltebilir ve kolaylaştırabilirsek vatandaşlarımızın bu işi sahiplenme düzeyini o derece yüksek tutabiliriz. Marka şehirler hedefimize giden yol akıllı şehir çözümlerinden geçiyor." açıklamasında bulundu.

Teknoloji yatırımlarının ciddi bir kaynak gerektirdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önemli olan bu iş için altına girilecek finansal yükle elde edilecek neticenin doğru tespit edilebilmesidir. Şayet bu denge iyi kurulabilirse belediye bütçesi yanında, yatırımcıların desteği de alınabilir. Esasen, akıllı şehir uygulamalarının hepsi belediyeyle ilgili de değildir. Yeni nesil teknoloji altyapısının insan hayatında yol açacağı büyük dönüşüm düşünüldüğünde, bu konunun çok geniş bir uygulama alanı olduğu görülecektir. Bu konuda önce kim harekete geçerse en çok onun kazançlı çıkacağını söylemek mümkündür. Ülkemizde ister belediyeler, ister diğer kurumlar veya özel sektör tarafından olsun, hayata geçirilecek tüm akıllı çözüm uygulamalarının birbiriyle uyumlu olması kritik öneme sahiptir. Aksi takdirde Türkiye, teknoloji çöplüğüne döner." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-