loader
Bağımsızlık referandumu engellenirse tüm seçenekleri değerlendiririz Bağımsızlık referandumu engellenirse tüm seçenekleri değerlendiririz

İngiltere’de seçimlerden sonra, bağımsızlık için yeniden harekete geçen İskoçya lider Nicola Sturgeon, “Kendi kaderini tayin etme hakkını güvence altına almak için tüm makul seçenekleri değerlendireceğim.” ifadelerini kullandı.

31 Ocak itibari ile Brexit süreci kesinleşirken; İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın durumları yeniden tartışmaya açıldı.

AB'den ayrılmış bir Britanya'nın parçası olmak istemediklerini duyuran İskoçya Başbakanı ve SNP lideri Nicola Sturgeon, bağımsızlık referandumunun engellenmesi halinde tüm seçenekleri değerlendireceklerini açıkladı.

Sturgeon, “İskoçya’nın kendi kaderini tayin etme hakkını güvence altına almak için tüm makul seçenekleri değerlendireceğim. İskoçya'da bağımsızlık referandumuna güçlü bir destek var.” dedi.

SNP, son seçimde Avam kamarasında İskoçya'yı temsilen bulunan 59 sandalyeden 48'ini kazandı.

İskoçya, 18 Eylül 2014'te düzenlenen referandumda bağımsızlığı reddetmiş, ama 23 Haziran 2016 Brexit referandumunda AB'den ayrılmaya hayır oyu vermişti. (İLKHA)

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-