loader
Van YYÜ'de '3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü' Etkinliği Düzenlendi Van YYÜ'de '3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü' Etkinliği Düzenlendi


 Haber Merkezi

Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu karar sonrası engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile kabul edilen "3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü” nedeni ile  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (VAN YYÜ) Cengiz Andiç Kültür Merkezi'nde bir etkinlik düzenlendi. 

Van YYÜ Engelli Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi Koordinatörlüğü tarafından organize edilen etkinlikte konuşan Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, son 10 -15 yılda Ülkemizde engelli vatandaşlarımız için çok önemli adımlar atıldığını ve bu adımlar sonunda çalışmaların semeresinin alınmaya başlandığını ifade ederek şunları söyledi; "Daha iki gün önce  Down sendromlu sporcumuz Talha Ahmet Emre Dünya Jüdo Şampiyonasında Altın Madalya kazanarak bu alanda ilk dünya şampiyonluğunu Ülkemize kazandırdı. Yine yüzmede Sümeyye Boyacı Avrupa şampiyonu ve Dünya ikincisi oldu. Otistik gençlerimizin çok farklı kategoride farklı alanlarda yetenek sahibi. Eskiden engelli vatandaşları aileler toplum içine çıkarmaktan utanırlardı. Okula göndermezlerdi. Ama son yıllarda görüyoruz ki engelli vatandaşlarımızda toplumun içinde hayatın içinde. Sıkıntılar yok mu var elbette. Hala mükemmele erişmedik. Ama bu  konuda Ülkemizin mükemmele erişeceğine inanıyorum. Çünkü ; engelli vatandaşlarımızın hiç bir ayrım gözetmeksizin sunulan imkanlardan yararlanabilmeleri hepimiz için gurur vericidir, ve bunun sonunda da bu madalyalar ve başarılar gelmektedir. Bizim Üniversitemizde de bu işlerin koordinasyonu Abdurrahman Mengi hocamızın müdürlüğünü yaptığı merkez tarafından yürütülüyor. Üniversitede yeni yapılan birimler hepsi engelli vatandaşlarımızın rahatça kullanabileceği şekilde tasarlanıyor. Eski binalarımızda bazı sıkıntılarımız var. Asansörü olmayan binalarımız var. Bun sorunları da hızlı şekilde gidereceğiz. Hafta sonu Senatomuz ile katıldığımız müsabakalar bu güne kadar izlediğim en güzel ve heyecan verici karşılaşmalardan biri idi. Tekerlekli sandalye ile yapılan akıl dolu hareketleri hayranlıkla izledim. ilk defa izlediğim engelli basketbol maçı benim için çok güzel bir anı ve deneyim oldu. Engellerin bedende değil aslında bizim kalplerimizdedir. Ben tüm arkadaşlarımızı ve öğrencilerimizi farkındalık anlamında bu konuda daha duyarlı olmalarını istiyorum.  3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü" münasebetiyle düzenlenen programda emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum".

Etkinlikte; Türkiye Sağırlar Milli Federasyon Başkanı Ercüment Tanrıverdi "Dünden Bu Güne Sağırlar ve İşaret Dili" ve  Van YYÜ Engelli Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Abdurrahman Mengi "Sosyal Bir Olgu Olarak Engellilik"  başlıklı birer sunum yaptı.   Sunumların ardından Van Gevaş Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Erkan Düz tarafından okunan bir şiir ile program sona erdi.

  Programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ekin, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-