loader
UCM Savcısı 'Mavi Marmara' dosyasını üçüncü defa kapattı UCM Savcısı 'Mavi Marmara' dosyasını üçüncü defa kapattı

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Savcılığı, siyonist terör çetesinin Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıya ilişkin soruşturmada, dosyayı üçüncü defa kapattı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden (UCM) yapılan yazılı açıklamada, UCM Savcısı Fatou Bensouda'nın, soruşturma dosyasını, "suçun UCM’de yargılanacak ağırlığa ulaşmadığı" gerekçesiyle kapatma kararı aldığı bildirildi.

UCM Savcılığı, avukatların temyiz taleplerine rağmen söz konusu dosyayı 6 Kasım 2014 ve 30 Kasım 2017’de de kapatma kararı almıştı.

Mağdur avukatlarının ve savcılığın itirazlarının dinlendiği 1 Mayıs 2019'daki usul duruşmasında, savcılar ile hâkimler arasında görüş farklılığı nedeniyle tartışmalar yaşanmıştı.

Dava süreci

Siyonist terör çetesinin, Mavi Marmara ve Gazze Özgürlük Filosu'na 31 Mayıs 2010'da yaptığı saldırı sonrasında 37 farklı ülkeden mağdurlar adına 14 Mayıs 2013'te UCM'ye başvuru yapılmıştı.

UCM Savcılığı, 6 Kasım 2014 ve 30 Kasım 2017’de verdiği kararlarla, görüşülmesine gerek görmeyerek dosyayı kapatma kararı almıştı.

Mavi Marmara avukatlarının itirazı üzerine ön inceleme bürosu, 15 Kasım 2018'de verdiği kararla savcılığın kararının yanlış olduğuna ve dosyanın tekrar gözden geçirilmesine hükmetmişti.

Mağdur avukatlarının ve savcılığın itirazlarının dinlendiği 1 Mayıs 2019'daki usul duruşmasında, savcılar ile hâkimler arasında görüş farklılığı nedeniyle tartışmalar yaşanmıştı. (İLKHA)

Kategori: VAN HABER
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-